20110718_koala
Tato koala je v souladu se svým denním rytmem a ví, kdy má spát. (Flickr.com/Klomiz)

 

O spánku se kdysi myslelo, že jde o poměrně pasivní proces se sníženou mozkovou aktivitou. Novější data naznačují, že spánek, stejně jako vědomí, je aktivní proces charakterizovaný obrovským množstvím složitých elektrických a neuroendokrinních aktivit mozku. 

Výhody zdravého spánku jsou značné, stejně jako stinné stránky nedostatečného spánku. Každý tělesný systém je spánkem ovlivňován, včetně funkcí fyzických, citových a poznávacích. Spánek napomáhá uzdravování a zotavování se z nemoci, zlepšuje životní sílu a schopnost se učit a pamatovat nové dovednosti.

Zdravý spánek obvykle zahrnuje snění (a to i to, které si nepamatujeme), které, zdá se, hraje silnou roli u duševního a citového zdraví, celkové pohody, paměti a schopnosti učit se nové úkoly.
Takový zdravý spánek je stále záhadou, jelikož mu rozumíme jen částečně a nikdy nebyl uměle duplikován. I když léčiva dokáží zdání spánku napodobit, nedovedou reprodukovat kvalitu ani vzpružující, integrativní funkce spánku.

Ve většině případů se léky nakonec obrátí proti svým uživatelům a spánek nabourají. Lidé s nespavostí jsou pak závislí na zvyšování dávek farmaceutik a hůře se léčí. Hluboký spánek má protizánětlivé účinky. Napomáhá obnovit hormonální rovnováhu, poskytuje odpočinek a čistí mysl, je to jako restartování počítače.

Nedostatek spánku má výrazné fyzické a emoční následky, včetně změn v kardiovaskulárních funkcích, metabolismu glukózy, odolnosti vůči inzulínu a zvýšení krevního tlaku, krevního cukru a kortizolu. Dlouhodobý dopad nespavosti se dává do spojitosti se zvýšeným rizikem vzniku mnohých chronických onemocnění včetně rakoviny, předčasného stárnutí, deprese a gastrointestinálních poruch.

Odpírání spánku je účinnou metodou přesvědčování. Víme, že se používala za války a v indoktrinačních programech, jako např. při cvičení vojáků a zaučování nových lékařů. Nedostatek spánku ovlivňuje příčetnost, narušuje ostražitost a nabourává fyzickou výdrž. Navíc mění chemické procesy v mozku, zasahuje do smyslu pro realitu a nakonec vede k narušení duševní a emocionální stability.

Přechod do spánku vyžaduje mírný výpadek vědomí a vnímavosti, který je udržován společným působením vnitřních i vnějších faktorů. V případě chronické nespavosti tělo vlastně ztrácí svou vrozenou schopnost relaxovat, přecházet do zdravého spánku a ten si udržet. Spánek je bezvědomým procesem, který spoléhá na vytříbenou síť biologických, chemických, hormonálních a neuroendokrinních cest, jež společně pracují jako biorytmy neboli denní biorytmy.

Tělo se  na tento systém spoléhá jako na vnitřní hodiny, které účinně dohlížejí na cyklus spánek-probuzení. Pokud nejsou tyto vnitřní rytmy narušovány nebo manipulovány, pomáhají prostřednictvím spánku zachovávat zdravou duševní, fyzickou a emocionální rovnováhu jedince.
Pokud je denní biorytmus pravidelný a nepřerušovaný, den za dnem, týden za týdnem, rok za rokem, fyzické a emocionální tělo se ho naučí očekávat, na tomto systému závisí a cykly očekává dlouhé hodiny předem.

Nečekané či nepravidelné přerušení biorytmu naruší jemnou chemickou síť hormonů a neuropřenašečů a nutí tělo se přizpůsobit, někdy uprostřed procesu. V mládí se tělo přizpůsobuje lehce, ale s věkem se tato schopnost snižuje. Někdy i ty nejmenší změny z každodenního stereotypu mohou vést k značnému narušení spánku a častému buzení. Tohle je jeden z důvodů, proč je pokročilý věk dáván do spojitosti s velkým počtem problémů s nespavostí.

Když insomnie udeří poprvé, dají se její kořeny často vystopovat k jedné či více příčinám v oblasti zdravotní, chemické, stravovací, emocionální, problémům či změnám v okolí. Tyto příčiny popíšeme v následujících článcích. Různé příčiny se často spojí ve složitou síť vzájemného působení, která může být napravena použitím jednoduchých technik pro hygienu spánku společně s pečlivě vybranými přípravky klasické homeopatie.

Příště: Hygiena spánku a léčba poruch spánku

Tento článek je součástí desetidílné série věnované nespavosti.

Doktor Whitmont je lékařem klasické homeopatie a internista působící v New Yorku. Rovněž přednáší na newyorské lékařské univerzitě. Jeho web stránka je Homeopathicmd.com



small_United_Kingdom

Související články:

Seriál o nespavosti, část 1.

Co radí čínská medicína na zdravý spánek (část 1.)

Tipy pro dobrý spánek