20110619_svet_cikunguna
Komár Aedes aegypti , který nemoc čikunguňa přenáší (wikimedia commons)
Virové onemocnění způsobené moskyty, které se podobá horečce dengue, způsobilo za posledních 14 dní nákazu téměř tisícovky lidí v západoafrickém Kongu. Tuto středu to oznámila Organizace spojených národů.

Chorobě se říká čikunguňa (v originále chikungunya, pozn. red.) a jsou pro ni typické silné bolesti kloubů a horečka podobná nakažlivé dengue. Dalšími symptomy jsou bolesti hlavy, svalů, celková slabost, žaludeční nevolnosti a vyrážka. Nemoc byla poprvé zaznamenána v roce 1952 v jižní Tanzánii.

Symptomy čikunguně, kterou přenáší moskyti, vykazuje přes 900 lidí," uvedl Dr. Alexis Elira Dokekias, generální ředitel zdravotnických služeb v zemi. Na chorobu není žádný známý lék a léčba se omezuje vesměs na zmírnění symptomů. Nemoc nicméně většinou sama odezní po pěti až deseti dnech a není životu nebezpečná, ovšem bolest v kloubech může přetrvávat i další měsíce. Podle představitelů OSN se nemoc poprvé objevila ve čtvrtích Bacongo a Makelele na jihu hlavního města Brazzaville.

Čikunguňa znamená v kmenovém jazyce Makonde „to, co se křiví", zřejmě proto, že lidé postižení touto chorobou vypadají a chodí pokrouceně. Dokesias tento týden na tiskové konferenci vyzval všechny postižené, aby navštívili nejbližší zdravotnická zařízení.