Thór - severský hromovládce se objeví na planetě Zemi. (bontonfilm.cz)
Thór - severský hromovládce se objeví na planetě Zemi. (bontonfilm.cz)

Žánr: akční, fantasy

Scénář: Ashley Miller, Zack Stentz a Don Payne
Režie: Kenneth Branagh

Hudba: Patrick Doyle

Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Rene Russo

 

„Je to v podstatě lidský příběh zasazený do mimořádně epické dimenze." - Kenneth Branagh.

„Konečně velkofilm, který nestaví pouze na vizuální složce a nabízí velmi zajímavý příběh na pozadí severské mytologie." - autor článku.

 

Herec a režisér Kenneth Branagh (Slídil, Valkýra) se pustil do režírování snímku Thor, k němuž přitáhl hned několik hollywoodských hvězd.

Branagh je považován za specialistu na klasické umění a také svým přenosem klasických děl na filmová plátna. Nyní zabrousil do světa severské mytologie a současně mezi hrdiny společnosti Marvel.

Nový snímek zpočátku působil dojmem, že zamotá původní severské legendy jednu přes druhou, jako jsme toho byli svědky například u nového Souboje Titánů, kde tvůrci přestavěli mytologii řeckou. Postavy, které se ve snímku objevují, jsou ze severské mytologie, ale jejich vztahy jsou do určité míry přeuspořádané[1]. Nicméně při shlédnutí snímku se ukázalo, že tvůrci příběh dobře promysleli.

Samozřejmě Branagh se nesnaží věrně převyprávět severskou mytologii, spíše přenést na filmová plátna zajímavý příběh o cestě za poznáním. Severská mytologie dodává snímku nadpřirozený rámec a přináší možnost nahlédnout do prastaré lidské historie a rozvíjet divákovu fantazii.

 

Zápletka

Ódin (Anthony Hopkins) se již věky snaží nastolit ve své říši mír a pořádek. (bontonfilm.cz)
Ódin se již věky snaží nastolit ve své říši mír a pořádek, Thór však dílo svého otce slepě maří. (bontonfilm.cz)

Ódin (Anthony Hopkins) se již věky snaží nastolit ve své říši mír a pořádek. Jeho syn Thór (Chris Hemsworth) však svojí arogancí a domýšlivostí křehkou rovnováhu ohrožuje.

Vládce bohů Ódin je nucen Thóra exemplárně potrestat a odebrat mu jeho moc a božské schopnosti. Bez svého divotvorného kladiva je svržen mezi obyčejné smrtelníky na planetu Zemi.

Svržený a zavržený Thór lidmi zpočátku opovrhuje, nakonec se mu však začnou postupně dostávat pod kůži. Jeho začínající vztah se sličnou vědkyní Jane Fosterovou, kterou hraje Natalie Portmanová, naruší jeho bratr Loki (Tom Hiddleston). Loki chce využít Thorova momentálního oslabení a posílá za ním na zem hrozivého strážce, který rozpoutá příslovečné peklo na Zemi. Thor se bude muset s obrem rychle vypořádat, zbavit se svojí pýchy a získat zpět mocné kladivo Mjollni.


 

Hodnocení

Heimdall je strážce Ásgardu, stojí na Duhovém mostě Bifrost a drží nepřetržitou hlídku. Užívá svůj mocný zrak a sluch, které sahají daleko za svět Ásgard. Proslul jako jeden z nejdůvěryhodnějších služebníků Ódina.
Heimdall je strážce Ásgardu, stojí na Duhovém mostě Bifrost a drží nepřetržitou hlídku. Užívá svůj mocný zrak a sluch, které sahají daleko za svět Ásgard. Proslul jako jeden z nejdůvěryhodnějších služebníků Ódina. (Zade Rosenthal / M - © 2011 MVLFFLLC. TM & 2011 Marvel)

Ačkoliv se Thór na začátku jevil jako další epická akční řež, překvapil a přinesl řadu původních prvků severské mytologie, její nebeské říše i mocné bohy. Scénář Ashleyho Millera, Zacka Stentze a Dona Paynea se zajímavým příběhem podle mě přibližuje až k Lucasovým Hvězdným válkám, i když zatím neobsahuje dostatečné množství pojítek a prostoru pro další pokračování.

Děj se odehrává v Devíti světech severské mytologie, ale podíváme se pouze do tří z nich - sídla mladších bohů Ásů zvaného Ásgard, Jötunheimu sídla mrazivých obrů a Midgardu světa lidí.

Ve snímku plném magie a vizuálních efektů uvidíme duhový most Bifröst, který spojuje Ásgard se světem lidí, Thórovo mocné kladivo Mjollni skuté uvnitř uhasínající hvězdy, Ódinův oštěp Gungnyr, který nikdy nemine cíl a na jehož hrotu jsou vyryty magické runy, a také několik významných obyvatel Ásgardu i Jötunheimu.

Hlavním hybným mechanismem snímku je především dobře napsaný příběh, který skvěle zahráli jak Chris Hemsworth (Thór), tak Anthony Hopkins (Ódin) i Tom Hiddleston (Loki). Nahlédneme-li do vedlejších rolí, i zde nalezneme jména hollywoodských hvězd, jako jsou Natalie Portmanová (Černá labuť), Stellan Skarsgård (Piráti z Karibiku) nebo Rene Russo (Aféra Thomase Crowna).

Co se týče animací, zobrazení říší a obyvatel světů Ásgard a Jötunheim, řekl bych, že jde o vcelku originální pojetí s novými stavebními prvky i osobitým vzhledem.

Chování hlavních postav a celková pointa jsou hodné postav bohů a božských říší, o nichž snímek pojednává. Vše má svůj smysl a cílem všech událostí je dosažení obecného míru. Postavu Thóra filmoví tvůrci provedou obdobím dospívání, kdy musí pochopit především základní ctnosti mocného vládce Devíti světů, úctu ke svým předkům a hodnotu křehké rovnováhy.

Nevím, jestli se nebudou jiní filmoví tvůrci zlobit, ale Thór má podle mě všechno, co má kvalitní velkofilm, až na drobné vady, mít a dávám mu plný počet.

Pokud mohu doporučit, snímek shlédněte raději ve 2D, neboť 3D v určitých pasážích poněkud zužoval rozhled záběrů a trochu oslaboval celkový dojem. Thór podle mě 3D prostředí k úspěchu ani nepotřebuje.

Hodnocení:

 

Kdo byl Thór - Hromovládce

Thór dnes patří také mezi hrdiny společnosti Marvel. (Marvel Studios)
Thór dnes patří také mezi hrdiny společnosti Marvel. (Marvel Studios)

Jméno Thór pochází ze severské mytologie a patří synu boha Ódina,  bohovi hromu. Thór je součástí severského panteonu, je bohem hromu, deště, nebe a plodnosti země. Pro dávné seveřany byl také strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Thór je ochráncem kovářů, mořeplavců, rybářů i rolníků. Hned po Ódinovi, který je jeho otcem, je druhým nejdůležitějším bohem.

Pověsti také hovoří o mocném kladivu jménem Mjollni, které Thórovi vykovali skřítkové Brokk a Sindri. Vykované kladivo je tak těžké, že jej uzvedne jen sám Thór a jeho syn Magni. Při vrhu se kladivo změní do podoby blesku a po neomylném dopadu na cíl se vrací Thórovi zpět do ruky. Aby mohl Thór kladivu bezpečně vládnout, musí mít u sebe ještě dva kouzelné předměty: rukavice, díky nimž kladivo chytá zpět, a opasek síly, který desetinásobně zvyšuje jeho již tak obrovskou sílu.

Severská mytologie na Wikipedii: Thór, Ódin, Loki

Premiéra 28. dubna 2011, délka 130 minut * ČSFD * IMDB * WEB *

[1] Například Loki nebyl Thórovým bratrem, jak to uvádějí filmotvůrci, ale obrem, jenž uzavřel pokrevní bratrství s Thórovým otcem bohem Ódinem a byl přijat mezi Ásy, mladší bohy.