Krevní test. (US Air Force)
Krevní test. (US Air Force)
Výzkumníkům se podařilo vyrobit velmi šikovný krevní test. Nový přístroj, který vědci popisují jako „laboratoř do dlaně" dokáže poskytnout spolehlivé výsledky během několika minut. Jediné, co k tomu potřebuje, je kapka krve.

Krevní testy poskytují lékařům řadu informací. Vzorky krve mohou sloužit ke zjištění diagnózy, ke kontrole obsahu minerálů v těle, k vyhodnocení účinnosti léků nebo k určení krevního typu pro transfúzi. Krevní testy se často používají ke sledování stávajícího stavu, což může pacienta stát až několik krevních vzorků ročně.

Zpracování výsledků však zpravidla trvá dlouho a může stát spoustu peněz. Standardní krevní testy navíc vyžadují transport celé lahvičky do laboratoře k analýze. Zpracovat takový test trvá několik dnů a může stát tisíce korun.

To vše teď porovnejte s novým zařízením vyrobeným týmem vědců z University na Rhode Islandu (URI), které podle jejich slov dokáže poskytnout srovnatelný výsledek během několika minut, s náklady v desítkách korun za test. Přístroji navíc k diagnóze stačí jen kapička krve.

Výzkumníci tvrdí, že přístroj je dokonce menší, snáze přenosný, výrazně levnější a méně náročný na velikost krevního vzorku, než jsou zařízení, která jsou v současné době dokonce teprve ve fázi vývoje. I když počáteční náklady na systémový snímač činí přibližně 3 200 dolarů, náklady na každý test sestávají jen z plastové kazety a činidel, která se, jakmile jsou navržena, dají vyrábět za pár korun.

„Tento vývoj je ohromným skokem v bodové diagnostice, v rámci níž může být test proveden na klinice, v ordinaci, nebo klidně i v pohodlí domova," prohlásil Mohammad Faghri, profesor strojního inženýrství a vedoucí výzkumný projektant na URI.

„Doby, kdy budou pacienti muset na výsledky svých testů čekat i několik dní, jsou pryč. Dají-li krev testovat ve chvíli, kdy vkročí do ordinace, budou mít výsledky hotové, ještě než vyšetření skončí," dodává Faghri.

Kapka krve se umístí na speciální plastovou polymerovou kazetu. Kazeta s testem je velká přibližně jako kreditní karta. Ta se pak následně umístí na biosensor, který obsahuje mini-spektrometr a piezoelektrické mikro-čerpadlo. Krev projde 500 mikronů širokými kanálky skrze kazetu až k činidlům, kde spustí reakci, jež umožní biosenzorům detekovat biologickou stopu onemocnění.

První kazety byly vyvinuty ve snaze detekovat C-reaktivní bílkoviny (CRP), jejichž výskyt v krvi slouží k posuzování rizika kardiovaskulárních a periferních vaskulárních onemocnění.

CRP je v současné době jedinou diagnózou, kterou toto zařízení dokáže vyhodnotit. URI však chystá kazety s odlišným designem, jež budou schopny zachytit bioindikátory i dalších druhů onemocnění. Již se pracuje na výrobě přístroje, jenž dokáže zachytit hladiny beta amyloid proteinu, který slouží jako prediktor Alzheimerovy choroby. Výzkumníci říkají, že již brzy budou z kazet schopni vyčíst například i virulentní patogeny, včetně HIV, hepatitidy typu B, a H1N1.

Vědci tvrdí, že bude-li technologie využita správným způsobem, bude další generace těchto zařízení obsahovat i ruční senzor, jenž tak ještě více sníží výrobní náklady. Faghri také předpovídá, že technologie by mohla být v budoucnosti upravena i na aplikaci do chytrého telefonu.

Faghri vysvětluje, že až bude biosenzor obsažen přímo v kazetě, budou si pacienti moci provést krevní test sami a výsledky pak odeslat do ordinace prostřednictvím svého telefonu.

Article in English