australianopen_lPo páteční výhře Berdycha nad Francouzem Gasquetem se do osmifinálové fáze v sobotu probojovala skvělým výkonem i Iveta Benešová, která porazila další nasazenou ruskou hráčku. Skvělým forehandem okouzlila Rod Laver arénu, další postupují Češka Petra Kvitová. Jan Hernych se po prohře se Soderlingem s turnajem loučí. Ze singlů vypadla i Šafářová.

Poprvé v kariéře postoupila do osmifinále Australian Open Iveta Benešová, když ve třetím kole turnaje porazila nasazenou šestnáctku Rusku Pavljuščenkovou. Stačily jí na to dva brejky. První set vyhrála 6-3, druhý odevzdala Rusce v poměru 1-6 a v závěrečné sadě se jí podařilo prolomit Pavljuščenkovou za stavu 6-5. Nasazená hráčka přitom neměla k vítězství daleko. Právě ve třetím dějství měla na raketě dva brejkboly za stavu 5-5, Iveta je ale naštěstí odvrátila. Výhrou zároveň snížila, stejně jako u předchozí ruské soupeřky, vzájemnou negativní bilanci s Pavljuščenkovou na 1:2.

V osmifinále se Benešová utká s dnešní přemožitelkou Lucie Šafářové Věrou Zvonarevovou(RUS). Ruská hráčka je turnajovou dvojkou a Šafářovou zdolala ve dvou setech 6-3, 7-6. První set byl jednoznačnou záležitostí Zvonarevové, v tom druhém musela Ruska bojovat o každý míček, sadu získala až po 86 minutách v tie-brejku s výsledkem 11-9.

Vzájemná bilance Ivety s ruskou jedničkou je 3:1 ve prospěch Zvonarevové. Naposledy se spolu utkaly právě na loni na Australan Open, kde ve druhém kole Ruska naši hráčku smetla z kurtu (6-3, 6-0). Podaří se Benešové odveta a zároveň „sestřelení“ třetí Rusky v řadě?

"Je to úžasný a odměna za tu dřinu během těch dlouhých let, co už to hraju. Hrozně si tu výhru užívám a těším se na další kolo," radovala se Benešová.

Na hlavním dvorci Australian Open, Rod Laver aréně, sehrála naše Petra Kvitová bitvu o osmifinále s domácí hráčkou, turnajovou pětkou, Samanthou Stosurovou. ...a před skvělými údery Kvitové smekali i domácí komentátoři. S Australankou Petra zatím sehrála jen jeden zápas, v roce 2008 jí česká tenistka porazila na Frech Open.

Česká jednička začala pěkně zostra - první brejkbalové příležitosti si vytvořila hned v úvodním gamu. A v tom třetím už Stosurová své podání neustála. V šesté hře ale Petra zaváhala a Stosurová jí vzala tři fiftýny. Naše tenistka už tento stav zvrátit nedokázala a bylo srovnáno. Set vyústil do tie-brejku, ve kterém byla po slabším úvodě úspěšnější Kvitová (7-6).

V nakročeném tempu z tie-brejkové koncovky pokračovala Petra i ve druhé sadě. Při prvním podání Stosurové utekla na 0-40, ale Australanka dokázala svůj nepříznivý stav zvrátit. Stejnou situaci zopakovala Petra v šesté hře, tentokrát ale s jistou koncovkou, čímž se dostala do vedení 4-2. O náskok se už obrat nenechala a završením setu 6-3 rozhodla o svém vítězství a postupu do další fáze.

V osmifinále se Kvitová utká s 22. nasazenou Italkou Pennettaovou. Ze čtyř vzájemných zápasů vyhrála naše tenistka jen ten poslední, v Pekingu 2010.

"Užila jsem si to, byla jsem docela v pohodě a nebyla jsem překvapivě ani moc nervózní. Věděla jsem, co asi od ní čekat, a atmosféra večerního zápasu a očekávání diváků asi dolehlo víc na Samanthu," řekla Kvitová po utkání Radiožurnálu.

Jan Hernych ve třetím kole nestačil na turnajovou pětku Švéda Soderlinga, a s turnajem se tak loučí. Ve třech setech mu podlehl 3-6, 1-6, 4-6. Nejhezčí hru předvedl v poslední sadě.

Ve třetím kole dnes nastoupí ještě Petra Kvitová proti domácí Stosurové.