Film Nevinnost. (bontonfilm.cz)
Film Nevinnost. (bontonfilm.cz)

Źánr: Drama

Scénář: Petr Jarchovský
Režie: Jan Hřebejk
Hudba: Vladivojna La Chia

Hrají: Ondřej Vetchý, Aňa Geislerová, Luděk Munzar, Hynek Čermák, Zita Morávková, Alena Mihulová, Anna Linhartová

„Toto není téma pro diváky akčních filmů, tohle je vyšší škola, uzrálé víno Hřebejka a Jarchovského"

Z další spolupráce režiséra Jana Hřebejka a scénáristy Petra Jarchovského vznikl snímek založený na motivu obvinění váženého muže ze sexuálního zneužívání nezletilé, což způsobí zhroucení celého jeho osobního života.

Anna Linhartová jako poblouzněná školačka Olinka - film Nevinnost. (bontonfilm.cz)
Anna Linhartová jako poblouzněná školačka Olinka - film Nevinnost. (bontonfilm.cz)

Příběhová linie částečně čerpá ze skutečných událostí a autoři přiznávají, že případ dirigenta a sbormistra Bohumila Kulínského[1] a mediální štvanice na režiséra Filipa Renče[2] před patnácti lety byla pro jejich snímek částečnou inspirací.

Původní scénář se postupně měnil a do jeho tvorby zasáhla také herečka Aňa Geislerová, která ztvárnila jednu z hlavních postav. Hudbu k filmu složila a nahrála česká zpěvačka, textařka a výtvarnice Vladivojna La Chia.

Zápletka

Život Tomáše se zachvěje pod tíhou obvinění ze znásilnění nezletilé dívky - film Nevinnost. (bontonfilm.cz)
Život Tomáše se zachvěje pod tíhou obvinění ze znásilnění nezletilé dívky - film Nevinnost. (bontonfilm.cz)

Život Tomáše (Ondřej Vetchý), který je uznávaný lékař, milovaný otec a manžel, se zachvěje pod tíhou obvinění z velmi těžkého zločinu - znásilnění nezletilé dívky. Ze dne na den je nucen vyměnit dobrou pověst a adresu svého domu za celu ve vazební věznici.

Do případu jeho obvinění se zapojí řada postav, které zasáhnou do průběhu celého vyšetřování jeho viny či neviny. Všechny jeho životní chyby i úspěchy nyní budou přikládat váhu na jednu nebo druhou stranu misek na vahách spravedlnosti a působit v příběhu nečekané zvraty...

 

 

Hodnocení

Pokud sejete vítr, může se vám brzy stát, že sklidíte bouři  - Ondřej Vetchý a Hynek Čermák, film Nevinnost. (bontonfilm.cz)

Pokud sejete vítr, může se vám brzy stát, že sklidíte bouři  - Ondřej Vetchý a Hynek Čermák, film Nevinnost. (bontonfilm.cz)

Tématem dalšího snímku Jana Hřebejka je opět rodina, jejíž harmonický stav naruší překvapivá odhalení a neblahé události. Autoři sice vybrali jako hlavní téma nečekané obvinění a otázku nevěry, ale filmová stopáž nabízí rozhodně mnohem více, než pouze jednu významovou vrstvu a hluboko pod povrchem jsou z filmu cítit spodní proudy skrytých mechanismů.

Hřebejk naznačuje, že nikomu se v životě nestane nic náhodou, za vším stojí určité důvody, a pokud sejete vítr, může se vám brzy stát, že sklidíte bouři. V Nevinnosti pověstné „boží mlýny" neúprosně melou a doslova semelou protagonistu, kterého ztvárnil Ondřej Vetchý, a také další postavy. Vzhledem k dovednému uzavření smyčky celého příběhu, jeho hlubokému morálnímu podtextu a poselství se stal snímek, alespoň pro mne, velkým překvapením.

 

Původní scénář se postupně měnil a do jeho tvorby zasáhla také herečka Aňa Geislerová, která ztvárnila jednu z hlavních postav - film Nevinnost. (bontonfilm.cz)
Původní scénář se postupně měnil a do jeho tvorby zasáhla také herečka Aňa Geislerová, která ztvárnila jednu z hlavních postav - film Nevinnost. (bontonfilm.cz)

Další světlou stránkou filmu jsou výborné výkony herců vedlejších rolí v čele s Hynkem Čermákem v roli policejního vyšetřovatele a mladičké Anny Linhartové jakožto poblouzněné školačky Olinky.

Je třeba zmínit, že filmy označené za umělecká díla mohou být pro řadu diváků dnešní záplavy akčních snímků nejenom nezáživné, ale rovněž nepochopitelné. Na seznam těchto filmů může zcela jistě kandidovat také tento poslední Hřebejkův počin.

Hodnocení:

 

Zajímavosti

Gabriela P., která v roce 1995 obvinila Filipa Renče a režiséra Zelenku, ze znásilnění - značná podobnost Gabrieli a herečky Anny Linhartové není podle Hřebejka úmyslná. (screenshot YouTube)
Gabriela P., která v roce 1995 obvinila Filipa Renče  ze znásilnění - značná podobnost Gabrieli a herečky Anny Linhartové není podle Hřebejka úmyslná. (screenshot YouTube) více o případu...

Velkou část filmu zabírá policejní vyšetřování obviněného lékaře, jehož průběh konzultovali tvůrci se skutečnými detektivy a šéfem pražské kriminálky plukovníkem Josefem Marešem. Ten filmařům radil, jak se vyšetřují nezletilé osoby, jak vypadají výslechové místnosti a spoustu dalších detailů, aby film i v této oblasti působil realisticky.

Anna Linhartová jakoby z oka vypadla Gabriele P., která v roce 1995 obvinila Filipa Renče ze znásilnění - jejich značná podobnost není podle režiséra Hřebejka úmyslná.

Ve filmu zazní básně, které napsala ve svém pubertálním období herečka Aňa Geislerová, a jež do filmu vetknula na požádání scénáristy Petra Jarchovského, aby pomohla přiléhavě dokreslit celkovou atmosféru.

Tvůrci do filmu zakomponovali i poměrně drsnou rovinu případu organizovaného obchodu s „bílým masem", jako nejodvrácenější stranu problému, o němž Nevinnost také vypovídá.

Jako hlavní místo natáčení byl vybrán dům Věry Chytilové, jenž se stal v době natáčení domovem rodinného klanu Walterů.

Premiéra 20. ledna 2011, délka 98 minut * ČSFD * Rozhovory * Soundtrack *
Film Nevinnost - uzrálé víno Hřebejka a Jarchovského. (bontonfilm.cz)
Film Nevinnost - uzrálé víno Hřebejka a Jarchovského. (bontonfilm.cz)
Film Nevinnost - uzrálé víno Hřebejka a Jarchovského. (bontonfilm.cz)
Film Nevinnost - uzrálé víno Hřebejka a Jarchovského. (bontonfilm.cz)
 

[1] Bohumil Kulínský byl českým dirigentem a sbormistrem, známým především vedením dětského pěveckého sboru Bambini di Praga. 25. listopadu 2004 byl Bohumil Kulínský zatčen pro pohlavní zneužívání nezletilých sboristek počátkem 90. let; obvinění bylo během vyšetřování rozšířeno na 49 případů v letech 1984-2004. Případ vyvolává velký zájem médií a veřejnosti. V březnu 2008 vydal Kulínský knihu vzpomínek Volný pád, v níž se zabývá i svým stíháním a zveřejňuje řadu dopisů, jež psal maželce z vazby. Dne 6. dubna 2009 nastoupil Kulínský do vězení, kde si má odpykat 5,5letý trest. (zdroj: wikipedie)

 

[2] 30. října 1995 obvinila Gabriela P. Filipa Renče a režiséra Zelenku, že ji znásilnili. Oba to ale odmítli a dokazovali vše vyjádřením soudního znalce. (zdroj: tn.nova.cz)