Elektromagnetické dělo americké armády pokořilo světový rekord 33 megajouleovým výstřelem při pokusu 10. prosince 2010. (Screenshot/Youtube.com)
Elektromagnetické dělo americké armády pokořilo světový rekord 33 megajouleovým výstřelem při pokusu 10. prosince 2010. (Screenshot/Youtube.com)

Hráči počítačových her už nejsou jediní, kdo si může vystřelit z elektromagnetického děla: americké námořnictvo totiž nedávno otestovalo svoji vysoce výkonnou elektromagnetickou zbraň (tzv. railgun) a, jak se chlubí ve svém prohlášení, zlomila při tom svůj vlastní rekord.

Při testu 10. prosince dokázalo armádní elektromagnetické dělo vystřelit projektil do vzdálenosti 110 námořních mil (cca 204 km). Energie výstřelu činila 33 megajoulů a jeho rychlost odpovídala na Machově stupnici číslu pět, tedy pětinásobek rychlosti zvuku (cca 6115,5 km/h).

„Tato demonstrace nás zase o něco přiblížila dnu, kdy tuto vyspělou technologii dostaneme na moře," uvedl v prohlášení kontraadmirál Nevin Carr.

Během testů v Navy's Dahlgren Surface Warfare Center ve Virginii byl třiatřiceti megajouly překonán světový rekord, uvádí námořnictvo. V roce 2008 byl testován railgun s energií 10 megajoulů.

Jen pro srovnání - jeden megajoule je ekvivalentní energii tunového vozu, řítícího se rychlostí 160 km/h.

Extrémní palebná síla umožňuje námořníkům a mariňákům být v bezpečné vzdálenosti mimo dosah a mimo nebezpečí a vysoké rychlosti [střel] jsou takticky významné v protiletecké a protiraketové obraně," tvrdí Carr.

Jedním z důvodů, proč je námořnictvo nakloněno elektromagneticky vystřelovaným projektilům, je to, že se snižuje nutnost využití výbušných hlavic a jiných běžných forem pohonných hmot potřebných k odpálení projektilu. Odstranění výbušnin a chemikálií zredukuje logistický řetězec," uvádí námořnictvo.

Dalším důvodem, proč námořnictvo tuto technologie testuje, je její dostřel. Ještě pár testů a zbraň by mohla být schopna zasáhnout cíl až 20x vzdálenější, než je dostřel běžných námořních systémů.

Hlavním problémem ve vývoji railgunu je nutnost použití extrémně odolných materiálů. Projektil je vytlačován magnetickým polem vznikajícím mezi dvěma kolejnicemi, jimiž prochází elektrický proud. Jak se projektil po kolejnicích pohybuje, v důsledku tření vniká obrovské množství tepla, které použité materiály musejí vydržet. Další zátěž na zařízení přichází ve chvíli, kdy náboj dělo opouští a mezi ním a kolejnicemi vzniká mohutný elektrický oblouk.

Article in English