Pozvánka na besedu v kavárně Krásný ztráty. (Se svolením Asociace Falun Gong ČR)
Pozvánka na besedu v kavárně Krásný ztráty. (Se svolením Asociace Falun Gong ČR)

PRAHA: Asociace Falun Gong České republiky připravuje několik akcí k 11. výročí dne zahájení pronásledování duchovní praxe Falun Gong (čti: falun-kung) v Číně.

Před jedenácti lety prosadil tehdejší předseda Komunistické strany Číny (KS Číny) Ťiang Ce-min zákaz existence a praktikování této metody pro zušlechťování těla a mysli v Číně.

Falun Gong se dnes svobodně cvičí a praktikuje v desítkách zemí po celém světě, kde si nalezl miliony příznivců. Čína zůstává jediným pronásledovatelem této praxe a čelí za svoje represe proti praktikujícím Falun Gongu obviněním ze strany mezinárodní judikatury. Bývalý předseda KS Číny a pět dalších vysokých funkcionářů bylo předvoláno k soudu ve Španělsku, kde mají čelit obviněním z genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se v kampani proti Falun Gongu dopustili.

Čeští příznivci této meditační praxe ohlásili na 20. července (den vydání zákazu před 11 lety) pietní akci před čínskou ambasádou, kde mají zaznít hlasy podpory českých příznivců, osobností a politiků.

Před čínský konzulát také dorazí zvláštní host z Číny, pan Hongchang Liu, jenž strávil pět let v čínském vězení za to, že se odmítl vzdát své víry v morální principy, které Falun Gong hlásá, a odmítl přijmout ideologii komunistické vlády.

O svém svědectví a útěku z Číny se chystá pohovořit jak před ambasádou, tak v kavárně a galerii Krásný ztráty v Praze, kde 21. července vystoupí jako hlavní host besedy, nazvané Svědectví z čínských věznic.

Pan Hongchang Liu byl ve vězení fyzicky a psychicky mučen a jinak pronásledován. „Někteří vězni plakali hladem z nedostatku jídla. Byl jsem tak hladový, že jsem dokázal jen ležet na posteli. Vězni nedovolili, aby mé okovy vydaly byť jen jediný zvuk, jinak přišli do cely a začali mě bít. V nápravném zařízení jsem žil ve strachu a trpěl velkou fyzickou i duševní bolestí. Byl jsem ve vazbě v záchytném centru jedenáct měsíců. Pak jsem byl soudem nezákonně odsouzen na pět let vězení. Byl jsem neustále vězněn, aby mě podrobili dalšímu pronásledování," říká čínský disident pan Hongchang Liu.

Protože čínská vláda na volání mezinárodních organizací ani svých občanů po ukončení perzekuce Falun Gongu neodpovídá, budou před konzulátem představitelé opět vyzváni k ukončení pronásledování a dodržování mezinárodních dohod o garantování a ochraně lidských práv.

Protesty budou před čínskými konzuláty probíhat pravděpodobně po celém světě. Čínští státníci předvolaní mezinárodní judikaturou se zatím k obviněním, která se opírají o vyšetřování OSN, a výpovědi poškozených a očitých svědků, nevyjádřili. Bývalý předseda strany, který prosadil kampaň na pronásledování Falun Gongu, údajně čelí závažným zdravotním obtížím.


Související články:

Rozhovor se soudcem, který vydal zatykač na bývalého čínského prezidenta Tiang Ce-mina

Film: Otřásání světem/ Shake The World - natočeno podle skutečných událostí

David Kilgour: Zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze