Zdraví bývalého komunistického vůdce Číny se již opakovaně zhoršilo. (Foto: AP/SITA)
Zdraví bývalého komunistického vůdce Číny se již opakovaně zhoršilo. (Foto: AP/SITA)

Podle posledního vydání časopisu Open Magazine byl bývalý čínský komunistický vůdce Ťiang Ce-min přijat do prestižní nemocnice Chua-tung v Šanghaji poté, co utrpěl srdeční záchvat. Časopis citoval zdroj, který prozradil, že se Ťiang obával být hospitalizovaný v Pekingu kvůli možné kontrole jeho politickými oponenty.

Srpnové vydání tohoto prominentního politického časopisu přineslo zprávu, že ačkoliv má bývalý vůdce režimu stále kontrolu nad armádou, nevěří vojenské nemocnici č. 301 v Pekingu, která se stará výhradně o vysoce postavené funkcionáře komunistické strany.

Pan Ťin Čung, šéfredaktor časopisu Open Magazíne, řekl Epoch Times: „Obdrželi jsme informaci ze spolehlivého zdroje a můžeme potvrdit, že Ťiang do té nemocnice nastoupil."

Co se týká Ťiangovy volby nemocnice v Šanghaji, pan Ťin se domnívá, že to naznačuje intenzivní boj o moc mezi dvěma frakcemi, v jejichž čele stojí současný vůdce Chu Ťin-tchao na straně jedné a Ťiang Ce-min na straně druhé. „Naše zdroje prozradily, že Ťiang si zvolil nemocnici v Šanghaji, protože nemocnici č. 301 nemůže důvěřovat."

Nyní 82-letý Ťiang byl stranickým předsedou Šanghaje před masakrem na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Během tehdejšího období a snah o demokratické změny v zemi nechal Ťiang zavřít známý reformistický deník World Economic Herald a jeho tvrdý postoj mu získal přízeň bývalého vůdce režimu, Teng Siao-pchinga, který Ťianga zvolil jako svého následovníka. Ťiang odstoupil v roce 2002.

Byl to právě Ťiang, který v roce 1999 prosadil pronásledování duchovní praxe Falun Gong v Číně. Je rovněž známý tím, že na vysoké vládní posty dosazoval své oblíbence a za jeho vlády korupce po celé Číně dosáhla vysokého stupně organizace. Mezi čínskými bloggery byly v minulosti všechny zprávy o jeho horšícím se stavu vítány. Ťiang byl během 17. sjezdu strany v roce 2007 v kritickém stavu a znovu se ocitl v nemocnici, tehdy kvůli ochrnutí obličeje, během sjezdu Čínského národního shromáždění v roce 2008.

20. července 2009, v den desátého výročí začátku pronásledování Falun Gongu, zveřejnila dvě prominentní čínská média, 21st Century Business Herald a Caijing Magazine, články útočící na problémy korupce v Ťiangově mocenské frakci.

Renomovaný šanghajský obhájce lidských práv Čeng En-čchung má za to, že je to signál dalšího vnitřního boje o moc v Komunistické straně Číny. Domnívá se, že se chce režim Ťiang Ce-mina zbavit a uvolnit tak problémy, které způsobuje jeho trvání na perzekuci Falun Gongu.

Article in English