Polozelený čaj oolong. (abon/Flickr.com)
Polozelený čaj oolong.
(Toby Oxborrow/Flickr.com)

Zelený čaj bývá příjemný v letním období. V zimě jej většinou odložíme stranou a používáme čaje tmavší.

Vzhledem k tomu, že zelený čaj snižuje krevní tlak, řešila jsem při svém nízkém tlaku, že mi popíjení zeleného čaje působilo mírné potíže. Pokud jsem zrovna nechtěla pít černé čaje, které mají také své specifické účinky, hledala jsem vhodnou možnost, čím nahradit čaj zelený.

Našla jsem ji v podobě oolongu (čínsky wulong)[1]. Oolong je polozelený čaj a zastupuje skupinu čajů, které jsou nazývány také žlutozelenými. Jeho názvy pocházejí buď od barvy nálevu anebo z čínského názvu wulong. Oolong je zkomolená anglická transkripce.

Takže - jako je hodina mezi psem a vlkem, kterou dobře rozpoznala chytrá Horákyně - je polozelený čaj přechodem mezi zeleným a černým čajem.

Škála přechodu je velmi rozmanitá, můžeme se seznámit s oolongy více nebo méně oxidovanými (jde o fermentaci). Podle stupně oxidace se odvíjí také obsah kofeinu neboli theinu v čaji.

Čajové lístky se sbírají v době jejich plné zralosti. Natrhané lístky se nechají zvadnout, zčásti zoxidovat (nesprávně bývá používán výraz fermentovat). Potom se rolují a suší, přičemž délka a způsob zpracovávajícího procesu má vliv na výslednou kvalitu.

Barva listů přechází od zelené až po hnědou, lístky bývají zpravidla pevně svinuté anebo naopak jen volně zohýbány do dračích forem. Čaje mohou být různě silné a lístky různých tvarů. Nálev mívá světle žlutozelenou až oranžovou barvu. Chutí a vůní se od sebe značně odlišují.

Příprava oolongu

Oolong se na rozdíl od čaje zeleného doporučuje zalévat co nejvíce horkou vodou. Doporučujeme nahřát konvičku i kalíšky, do kterých budeme čaj nalévat. Někteří čajoví labužníci prvním zalitím spaří lístky a tento první nálev - vylévají. Pochutnávají si až na druhém nálevu.

Je dobré udržovat konvičku a její obsah stále teplé. Oolong můžeme zalít několikrát a vždy získáme pozoruhodně osvěžující nápoj. Při každém dalším zalití prodloužíme dobu louhování asi o půl minuty.

Kromě smyslového požitku, který oolong poskytuje, rovněž chrání a posiluje činnost srdce, podporuje oběhový, trávicí a imunitní systém. Nezapomeňme, že podobně jako zelený čaj také oolong dodává přírodní antioxidanty, vitamíny B2, C, E, saponiny (antikarcinogenní a protizánětlivé účinky), alkaloidy (povzbuzující účinky), selen, zinek a třísloviny (dodávají charakteristicky svíravou chuť, snižují riziko rakoviny).

Díky hojnému obsahu jemně působícího kofeinu je oolong považován za skvělý povzbuzovač nervového systému. Jako každý čaj člověka osvěží, nabudí a navozuje pocit lehké euforie.

Oolongy jsou vyhledávány především pro svoji silnou vůni a lahodnou chuť. Mezi oolongy, běžně dostupné v Čechách, patří například Shui Hsien (Vodní víla), Tie Guan Yin (čínsky Železná bohyně milosrdenství) anebo Formosa Dung Ti Oolong Special (v překladu Zmrzlý vrcholek)

Naše doporučení: pro začátek zkuste zakoupit druh Formosa Fine Oolong, jehož kolébkou je Tchai-wan. Formosa Fine Oolong je dobrou třídou tchajwanského středně až silně fermentovaného oolongu. Formoza Fine je výborná k dennímu popíjení. Z jedné dávky je možno připravit dva i více nálevů.

 

Přejeme opojné chuťové zážitky se skvělým čajem.


[1] částečně oxidovaný čaj, většinou z Číny a Tchaj-wanu. Název znamená "Černý drak". Oolong v sobě sjednocuje cenné látky zeleného čaje i aromatickou chuť čaje černého. (zdroj:e-cajovna.net)