Klasické české vánoční cukroví.(Dezidor/ wikipedie)
Klasické české vánoční cukroví.(Dezidor/ wikipedie)

K Vánocům neodmyslitelně patří také pečení vánočního cukroví. Tento zvyk se v mnoha českých domácnostech udržuje navzdory tomu, že pečivo obsahuje cukr a tuky, které zdraví zrovna nesvědčí. Pokud se nechceme vánočního cukroví zcela vzdát, můžeme zkusit péci trochu zdravěji.

Méně cukru


Mnohé recepty vyžadují zbytečně velké dávky cukru, které se dají snížit o čtvrtinu až o třetinu. Rafinovaný řepný cukr lze také nahradit třtinovým cukrem či jinými přírodními sladidly, jako jsou med, obilovinové slady nebo sirupy, které na rozdíl od bílého cukru obsahují cenné minerální látky, enzymy a vitamíny skupiny B. Zvláště obilovinové slady mají nízký glykemický index, avšak je třeba dávat pozor na to, že těsto po jejich přidání řídne a vlhne. Přirozenou sladkou chuť pečivu dodáme rovněž použitím sušeného či vařeného ovoce nebo strouhané mrkve.

Více vlákniny


Hladká mouka je výživově zcela bezcenná, neboť byla při výrobě zbavena až 90 procent vlákniny, obsažené v odstraněných slupkách a klíčcích. Přitom vláknina příznivě ovlivňuje funkci střev a napomáhá snižování krevních tuků – cholesterolu i triglyceridů. Hladkou mouku je proto vhodné nahradit celozrnnou moukou pšeničnou, špaldovou, žitnou, ječnou nebo ovesnou. Tyto druhy mouky ovšem obsahují lepek, který u stále většího počtu lidí způsobuje alergické potíže. Chceme-li se tomu vyhnout, volíme raději bezlepkové druhy mouky, jako např. rýžovou, jáhlovou, kukuřičnou, pohankovou, amarantovou či sójovou, které můžeme v různém poměru kombinovat.

Pokud se napoprvé obáváme zadělat těsto z nevyzkoušeného druhu mouky, můžeme jej zkusit alespoň částečně přidat do hladké mouky, třeba v poměru jedna ku třem. Určitě tím nic nepokazíme.

Pozor na nezdravé tuky


Ne vždy platí, že rostlinné tuky jsou zdravější, než ty živočišné – máslo či sádlo. Zvláště ztužené tuky obsahující vyšší množství trans-nenasycených mastných kyselin škodí zdraví, neboť mají podobné, popřípadě ještě horší účinky na hladinu cholesterolu v krvi než nasycené mastné kyseliny v živočišných tucích. Navíc jsou do nich často přidávány emulgátory, konzervační látky, stabilizátory, barviva, aromata a uměle vyrobené vitamíny. Za nejškodlivější tuk je většinou odborníků však stále považováno máslo kvůli vysokému obsahu saturovaných tuků i trans-kyselin. Proto není na škodu pokusit se množství tuku v cukroví snížit  a o to více pak přidat do těsta vodu či citrónovou šťávu, mleté oříšky a olejnatá semínka. Z tuků upřednostňujme ty opravdu kvalitní a zdraví prospěšné, tedy především rostlinné oleje za studena lisované, např. sezamový olej. Z rostlinných másel  vybírejme raději ty, které neprošly procesem ztužování (hydrogenace). Takovým je dnes na trhu například neztužený rostlinný tuk Rapunzel Palmo v bio kvalitě nebo Bio tuk Soya Provamel.

Co s vejci?


Mnohé hospodyňky si těsto bez vajec neumějí představit, neboť je velmi dobrým pojidlem. Kdo se však chce vejcím v pečivu vyhnout kvůli vysokému množství cholesterolu, který obsahují, může je buď zcela vynechat, anebo je nahradit jinými pojidly – např. mlékem, sójovou moukou rozmíchanou ve vodě či Vajahitem. Hotové pečivo můžeme potírat  mlékem se špetkou rozmíchané kurkumy či ovocným sirupem.

I zdobit se dá zdravěji


Hospodyňky mívají ve zvyku některé druhy vánočního pečiva obalovat v moučkovém a vanilkovém cukru. Tím však cukroví dál přeslazují. Vhodnou alternativou se proto jeví obalování v sušeném ovesném mléce, do kterého můžeme přimíchat vanilkový prášek. Hotové cukroví lze nápaditě a podle fantazie zdobit dýňovými, slunečnicovými, lněnými či sezamovými semínky, mákem či kokosem, nakrájeným sušeným ovocem a různými druhy ořechů.

Ačkoliv se zdravější vánoční cukroví nebude ideálně rozplývat na jazyku a bude méně sladké, do popředí více vystoupí jiné chutě, ať už koření, semínek, ořechů či ovoce. Ze všeho nejvíce však strávníci ocení, že toto cukroví se lépe tráví a tolik se po něm netloustne. Navíc je zaručeno, že více zasytí, a tudíž ho tolik nesníme. Právě střídmost v konzumaci je tou největší zárukou našeho zdraví v nadcházejícím novém roce.