20130607 japonsko
Protest proti zprovoznění odstavených jaderných reaktorů, Tokio, 2. června 2013. (RIE ISHII/AFP/Getty Images)

 

Asi 60 tisíc lidí protestovalo minulou neděli v japonském hlavním městě Tokiu proti nedávno zveřejněnému vládnímu návrhu zprovoznit odstavené jaderné reaktory. Jedním z organizátorů shromáždění byl nositel Nobelovy ceny za literaturu japonský spisovatel Kenzaburó Óe. Ten japonskou vládu otevřeně vyzval, aby z bezpečnostních důvodů ponechala nukleární zařízení nadále mimo provoz.

Dav protestujících se shromáždil v parku Shiba a poté se vydal k budově parlamentu. Demonstranti nesli transparenty s nápisy: „Žádné jádro!“ „Jádro chtějí nevyvinuté opice!“

Japonská vláda již dříve oznámila, že s největší pravděpodobností nechá obnovit další reaktory, které povolí Jaderný regulační úřad podle nových bezpečnostních předpisů, které vyjdou v červenci. V zemi byly zatím obnoveny a uvedeny do provozu dva z padesáti japonských reaktorů (v Oi, v prefektuře Fukui).

Podobným způsobem a ze stejného popudu proběhlo loni v červenci dosud největší protestní shromáždění v Japonsku, kterého se zúčastnilo až 170 tisíc lidí. Japonská vláda tehdy poprvé od jaderné katastrofy ve Fukušimě oznámila svůj záměr obnovit dva nukleární reaktory, což vyvolalo obrovskou bouři nevole. Protijaderní aktivisté tvrdí, že se jim dosud podařilo sesbírat 8 milionů podpisů od lidí, kteří s opětovným spuštěním reaktorů nesouhlasí.

K havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě došlo 11. března 2011, když Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami. Šlo o největší jadernou katastrofu od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. O život přišlo v Japonsku téměř 19 tisíc lidí a 160 tisíc osob muselo kvůli úniku radiace opustit své domovy. Událost vyvolala mezinárodní politickou diskuzi o dalším využívání jaderné energie.

Německá vláda neprodloužila provoz jaderné energetiky v Německu. V samotném Japonsku pak došlo ke zrušení některých projektů nových bloků jaderných elektráren a bylo odstaveno 50 jaderných reaktorů, u kterých se provádějí bezpečnostní testy. Odborníci tvrdí, že 40 let bude trvat, než se Japonsku podaří zcela odstranit následky atomové havárie.

 

Zdroj: japandailypress