20091210_zdravi_sauna
Ilustr. foto (commons.wikimedia.org)
Se zimou přichází i saunovací sezóna a do potíren v těchto chladných a krátkých dnech míří více mužů a žen, než jindy. Jak ale všichni víme, nechodí se tam jenom ohřát.

Jedno staré finské přísloví praví: „Sauna je lékárnou chudých.“ Ve středověku jí léčitelé léčili choroby a kněží používali její teplo pro vyhánění zlých duchů. I když dnes už s její pomocí zlé síly nevyháníme a někteří si do sauny chodí spíše poklábosit,  ten hlavní účel saunování zůstává zdravotní.

Přínosy saunování


Sauna přináší svým milovníkům mnohé výhody. Stimuluje imunitní systém, zvyšuje otužilost a zanechává tělo odolné vůči chřipce a nachlazení, předchází srdečním onemocněním, snižuje krevní tlak, zvyšuje krevní oběh, poskytuje úlevu astmatikům a lidem s bronchitidou, může zvýšit sportovní výkon, snižuje chronickou bolest, účinně zbavuje tělo toxických látek a chemikálií a má mnoho  dalších pozitiv pro naši tělesnou schránku.

Kromě toho pobyt v sauně prospívá i naší psychice. Proces saunování celé tělo krásně uvolní a prožité teplotní šoky dají člověku zapomenout na každodenní starosti a stres. Není nic příjemnějšího, než když vylezete z ledového bazénku a ležíce v mrazu na lehátku vnímáte uvolňující pocit po celém těle a sledujete páru stoupající z vašeho těla.

Při saunování se také z mozku uvolňují endorfiny – hormony štěstí, což má za následek celkové uspokojení a pocit kvalitního odpočinku. Miroslav Johánek, který je pravidelným návštěvníkem sauny, říká: „V sauně se ze mě smyje takové to napětí z celého týdne.“


Když do sauny, tak nahý


O tom, že saunování je tělu i duchu velmi prospěšné, tedy není pochyb, ale ne každý ví, jak se správně saunovat, aby se docílilo nejlepších výsledků.

Zlata Josefíková z centra pohybových aktivit Delfín v Uherském Brodě k tomu říká: „Správné saunování by mělo vypadat takhle: než přijde do potírny, člověk se nejdříve zváží, pak se jde namydlit, pořádně osprchovat a osuší se. Pak je připravený jít do potírny. Po pěti minutách ze sauny vyjdete, namažete se medem a jdete se zpět potit na dalších pět minut, kdy se kartáčujete. Med po vás nestéká ani se nevypařuje, ale krásně se vsaje do kůže, která se stane hebčí.“

Samozřejmě, jde to i bez medu. Do sauny se chodí vždy osušený a zásadně bez plavek, s velkým ručníkem, na kterém sedíte. Při pocení dochází k vylučování odpadových látek z těla, které by se vám přes plavky dostaly zpět do těla a mohou způsobit alergickou reakci. Pokud se stydíte, a bude to asi problém, ze začátku zejména u žen, pak se můžete zabalit do prostěradla nebo velké osušky nebo navštěvovat saunu v časech vyhrazených pro dámy. Ostych by vás měl časem přejít.

Poté, co vyjdete z potírny, se osprchujte a jděte se ochladit do ochlazovacího zařízení. Do bazénu se neskáče, ale sestupuje pomalu po schůdkách. Jako začátečník můžete bazének napoprvé vynechat nebo si jen svlažit obličej. Zůstaňte venku, dokud neucítíte, že je vám chladno.

„Velmi důležité je udělat druhé kolečko, kdy byste už měli nastartovat pitný režim. Platí pravidlo, že kolik potu jste ztratili, tolik tekutin máte vypít (1 kg váhy = 1 litr tekutin). Lidé s nízkým tlakem by měli doplnit kofein na vyrovnání tlaku, tedy kávu nebo energetické nápoje,“ dodává Josefíková.

Pobyty v sauně by se měly pohybovat kolem 15 minut, pro děti 5 až 10 minut, ale může to být individuální. Řiďte se svými pocity; pokud cítíte, že je to příliš, sesedněte na nižší lavici nebo odejděte.  Po každém sezení v sauně následuje sprcha a ochlazovací bazének, můžete si do toho vložit i poležení v odpočívárně.

Zpravidla se doporučují tři cykly pocení a ochlazování, při vyšším počtu už můžete tělo přetížit. Saunu zakončete krátkou sprchou vlažnou vodou, bez mýdla a šamponu. Po skončení ucítíte nevídanou hebkost své pleti a pokožky. Návštěva sauny by měla být pravidelná, zpravidla jednou za týden.

Chyby při saunování


Paní Josefíková z CPA Delfín shrnuje nejčastější chyby, kterých se lidé při saunování dopouští:

Skákání do ochlazovacího bazénu – prudké ochlazení je pro organismus nebezpečné.

Hlučení v potírně – do sauny se chodí potit a  relaxovat, ne se  pobavit. Mělo by se mluvit tlumeně.

Spěchání – měly by se dodržet tři cykly, hodina je minimální čas pro saunování.

Střídání plaveckého bazénu a sauny – naprosto nevhodné. Do otevřených pórů se vám dostává chlór.

Tak jako v běžném životě, i v sauně buďte ohleduplní k druhým - nehlučte, nenechávejte  dveře dlouho otevřené, nechoďte do sauny nemocný. Pro lidi se srdečními chorobami není sauna vhodná. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem. Nedoporučuje se saunování, pokud jste velmi unavení, hladoví nebo naopak přesycení. Alkohol samozřejmě do sauny nepatří.

Snad vás tolik pravidel a doporučení od sauny neodradilo a najdete si čas ji v brzké době navštívit. Nebojte se, i když si s něčím nebudete jistí, obsluha sauny vám všude určitě ochotně poradí, jak na to.