UUCall je software pro hlasovou komunikaci přes internet. Po přihlášení může uživatel vytočit jakékoli telefonní číslo na světě nebo volat jinému uživateli UUCall. (Snímek z internetu)
UUCall je software pro hlasovou komunikaci přes internet. Po přihlášení může uživatel vytočit jakékoli telefonní číslo na světě nebo volat jinému uživateli UUCall. (Snímek z internetu)

Jeden z největších čínských poskytovatelů internetové telefonie přerušil 7. října své služby a zjevně vypnul své webové stránky, když byl obviněn, že jeho uživatelé šíří po síti vzkazy o „nezávislosti Xinjiangu".

Na internetu se později objevila zpráva údajně od UUCall, naznačující, že oficiální úřad společnost vyzval, aby své služby upravila. UUCall funguje přes protokol VoIP (voice over IP), jenž umožňuje telefonování po internetu.

Zpráva, připisovaná uživateli UUCall102, se objevila na populárních stránkách Baidu Post a vysvětluje, že UUCall komunikuje s blíže neurčeným vládním úřadem, který nařídil zastavení provozu. Informuje také uživatele, že služby budou brzy obnoveny.

Společnost má v Číně přes třicet milionů registrovaných uživatelů. Slibuje, že „převezme zodpovědnost za všechny své zákazníky". Nahrávka podobné zprávy je nyní umístěna také na lince zákaznických služeb UUCall.

12. října zveřejnil kanál vědy a technologie The Sina rozhovor se zakladatelem UUCall, panem Wangem. Wang naznačil, že 7. října měla firma problém se svými webovými stránkami. Později jim vláda nařídila přerušit všechny služby.

Firma ale popřela spekulaci, že by se přerušení služeb mělo týkat finančního podvodu.

Reportér Rádia Svobodná Asie zavolal 12. října do společnosti MeeCall, dalšímu čínskému VoIP operátorovi, a zástupce společnosti potvrdil, že stejný vládní úřad v poslední době působil na jejich podnik. Vysvětlil, že jejich uživatelé mají v současné době potíže s telefonováním.

Mluvčí MeeCall uvedl, že úřady nařídily všem poskytovatelům VoIP, aby „napravily své provozy", protože se prostřednictvím této služby šíří vzkazy o „nezávislosti Xinjiangu".

Zkušený komentátor internetového dění Bei Feng 12. října prohlásil, že čínské úřady mohou sledovat pevné linky a mobilní telefony, ale VoIP je mimo jejich dosah. Služba tedy skutečně mohla poskytovat komunikační kanál pro šíření režimu nepohodlných informací.

Většinu čínského telekomunikačního trhu ovládají tři operátoři: v mobilní sféře China Mobile a China Unicom a v oblasti pevných linek China Telecom. Jejich sazby za dálkové hovory jsou ale vysoké, a tak je v poslední době relativně levný VoIP oblíbenou alternativou. Přes UUCall se dá například volat na jakékoli pevné nebo mobilní číslo na světě od 0,06 yuanu (cca 0,25 Kč) za minutu.

Feng ale upozorňuje, že když budou VoIP společnosti uzavřeny, lidé těžko dostanou zpět peníze, za které si služby předplatili.

Article in English