VYSOKÉ CENY: Kvůli rychle stoupajícím cenám bytů je nuceno stále více čínských rodin použít své celoživotní úspory nebo dokonce úspory několika generací rodiny ke koupi bytu.
VYSOKÉ CENY: Kvůli rychle stoupajícím cenám bytů je nuceno stále více čínských rodin použít své celoživotní úspory nebo dokonce úspory několika generací rodiny ke koupi bytu. (Foto: AP/SITA)

I několik generací v rodině používá společně své úspory k zakoupení bytu

Ceny bytů v Číně začaly letos znovu růst. V první polovině roku 2009 se ceny bytů v Pekingu zvedly o více než třicet procent. V Šanghaji se ceny dostaly k rekordní hranici 17 400 yuanů (cca 43 500 Kč) za čtvereční metr. V Shenzhenu ceny bytů také udeřily na nejvyšší příčky za posledních jedenáct měsíců.

Pod tlakem rychle stoupajících cen bytů může stále méně lidí dosáhnout na koupi bytu. Více rodin zároveň musí použít úspory několika generací v rodině na nákup bytu. Situace začíná být pro lidi v Číně neúnosná.

Zpráva ze 4. září listu Jing Ji Can Kao Bao, který spadá pod státní tiskovou agenturu Xinhua, cituje Cao Jianhaie, vědeckého pracovníka Institutu průmyslové ekonomie na Čínské akademii sociálních věd, který prohlásil, že „od roku 2003 do roku 2009, speciálně v letech 2005, 2006 a 2007, se ceny bytů zvyšovaly velmi rychle, a to minimálně až třikrát rychleji, než kdy předtím."

Cao také poznamenal, že po hodnocení poměru mezi cenami bytů a cenami za pronájem a poměru mezi cenou bytů a příjmy domácností, došel k závěru, že zvýšení cen bytů už je iracionální.

Cao říká, že rozumný poměr mezi cenami bytů a cenou pronájmu je v mezinárodní praxi od 1:260 do 1:100. Návratnost investice pro majitele nemovitosti je tak od 100 do 260 měsíců nebo od deseti do dvaceti let. V Číně však poměr přesahuje 1:400 a někdy dokonce 1:500.

Poměr „příjem-cena" mezi cenou bydlení a průměrnou výší ročního příjmu rodiny je základní měřítko dostupnosti bydlení. Odborníci považují za zdravý poměr okolo 1:6, v Pekingu je ale nyní tento poměr již 1:27.

Manželský pár by tedy potřeboval 27 let, aby si mohl koupit dům, a to by se musel obejít bez jídla a pití, potvrdil Zhang Dawei, marketingový manažer pekingské realitní kanceláře Golden Keys.

Pan Zhou (27) se letos v červenci oženil. Součet měsíčního příjmu manželů činí více než 15 000 yuanů (cca 37 500 Kč). V poslední době plánovali utratit 1,08 milionu yuanů (cca 2,7 mil. Kč) na koupi malého staršího bytu o velikosti 56 čtverečních metrů. Jejich rodiče z obou stran pomohou 300 000 až 400 000 yuany, zatímco oni použijí své úspory na úpravu a vybavení bytu.

„Zpočátku jsme nechtěli byt koupit, ale musíme, protože se připravujeme na dítě. Koupě tohoto malého bydlení ovlivní život našich tří generací," vysvětluje pan Zhou.

Podobných případů, jako je ten pana Zhoua, je mnoho. Mnoho mladých dvojic, kterým je kolem třiceti let, musí na nákup bydlení použít úspory tří rodin. To znamená, že rodiče z obou stran pomáhají zaplatit zálohu a mladá dvojice bude zodpovědná za hypotéku.

Zpráva o svatebním trhu za rok 2006-2007, vydaná čínským ministerstvem obchodu, uvádí, že „81,6 procent mladých dvojic získalo v nějakém rozsahu finanční podporu od svých rodičů. Nejvíce především na koupi bydlení."

Article in English