Vojáci Lidově-osvobozenecké armády tančí s čínskými vlajkami na titulní stránce prvního vydání tibetské verze státního deníku People's Daily. První titulek uvádí: Armáda naszená do zasněžených oblastí ochraňuje mír. (People's Daily)
Vojáci Lidově-osvobozenecké armády tančí s čínskými vlajkami na titulní stránce prvního vydání tibetské verze státního deníku People's Daily. První titulek uvádí: „Armáda naszená do zasněžených oblastí ochraňuje mír." (People's Daily)

Tibetská verze People's Daily přichází

Na začátku srpna byla spuštěna tibetská verze státního deníku People's Daily, která byla široce propagována jako sjednocující síla Tibeťanů a opravdová brána k bohaté tibetské kultuře. Znalci čínských médií ale tvrdí, že se čínská vláda snaží najít nové cesty k „vymývání mozků" Tibeťanům oficiální propagandou komunistické strany.

Jedná se o první pokus Ústředního výboru o šíření státní propagandy v jazyce etnické menšiny. Nová verze People's Daily se denně tiskne v počtu padesáti tisíců kusů, z čehož dvacet tisíc kopií je určených pro samotný Tibet a zbytek pro sousedící provincie se silnou tibetskou populací. Tibetský People's Daily bude rozdáván zdarma do vesnic, škol a chrámů. Oznámil to deník China Daily, další ze státem ovládaných médií, který napsal, že zpravodajské pokrytí „přispěje k ekonomickému rozvoji, sociálnímu pokroku, etnické harmonii a stabilitě v Tibetu."

Některá oficiální vysvětlení pro tibetskou verzi deníku jsou ale protichůdná. Státní agentura Xinhua např. citovala oficiální prohlášení samotného People's Daily: „Uděláme, co bude v našich silách, abychom poskytli přesné a aktuální zprávy, které se týkají místních lidí." Ten samý článek ale později uvádí, že obsah novin se bude skládat ze stěžejních pokynů Strany a politiky ústřední vlády. Ostatní úřední prohlášení objasňují, že půjde o překlady pekingské edice, což vylučuje možnost lokálních zpráv.

Thubden Sangha, předseda Tibetské asociace Wisconsinu, namítá: „Ty noviny nejsou pro Tibeťany vůbec přínosem, ani v kultuře, ani ve vzdělání. Jsou tím, čemu se říká počínšťování Tibetu založené na komunistické agendě."

Zjistit názor Tibeťanů přímo na místě je dost obtížné. Zástupci Office of Tibet (oficiální agentura dalajlámy a exilové tibetské vlády) z New Yorku prozradili, že mluvit s cizinci může ohrozit jejich bezpečnost a telefonní hovory jsou s největší pravděpodobností monitorovány.

David Bandurski, komentátor čínských médií a editor China Media Project, vidí publikaci jako další projev toho, čemu se říká „Kontrola 2.0,", což je krycí jméno pro mediální politiku Hu Jintaa (Chu Ťin-tchaa - vůdce KS Číny), spuštěnou v polovině roku 2008. Tato politika používá standardní kontrolní techniky, jako zakazování médiím v informování v kombinaci s méně nápadnými metodami šíření agendy Strany mezi lidmi.

„Spuštění tibetské verze People's Daily je nezbytná součást tohoto plánovaného úsilí prezidenta Hu Jintaa k rozšiřování poselství Komunistické strany Číny a aktivnímu určování agendy, zejména v případě citlivých zpráv typu nepokojů v Sin-ťiangu minulý měsíc a v Tibetu minulý rok," píše Bandurski v emailové odpovědi.

Podle Cui Yujinga, stálého člena Výboru KS Číny a ministra propagandy pro autonomní oblast Tibetu, mají noviny za účel plně ukázat „mimořádnou lásku a péči o Tibet" ze strany Ústředního výboru KS Číny.

Article in English