20090718-dustojnici-peking
Demobilizovaní vojenští důstojníci z různých částí Číny se sešli ráno 13. července v Pekingu, aby si stěžovali na své nedostatečné důchody. (The Epoch Times)
Demobilizovaní vojenští důstojníci z různých částí Číny se sešli ráno 13. července v Pekingu, aby si stěžovali na své nedostatečné důchody, oznámila občanská společnost Civil Rights and Livelihood Watch (CRLW).

Navzdory policejní intervenci se byli někteří důstojníci schopni dostat až k Úřadu pro stížnosti při Hlavnímu politickém referátu (úřad zodpovědný za politické vzdělávání, školení a disciplínu v rámci armády ČLR) a to přibližně kolem osmé hodiny ranní. Podle jednoho důstojníka byli téměř všichni žadatelé odvedeni policií hned, jak k úřadu přijeli.

Tato kolektivní snaha následovala neúspěšný pokus na konci června, který se neuskutečnil, protože většina důstojníků dostala domácí vězení poté, co byl plán stížností vyzrazen. Ani tentokrát se mnozí důstojníci nedostavili, jak bylo plánováno, jelikož byli pod policejní kontrolou.

Bývalá důstojnice, která se představila jen jako „majitelka farmy“, prozradila CRLW, že byla doma monitorována. Rozhovor byl přerušen, když se u jejích dveří objevili příslušníci veřejné bezpečnosti.

Demobilizovaní důstojníci jsou zvláštní skupina vytvořená čínskou vládou mezi lety 1993 a 1999 jako součást tzv. „reformy pro zaměstnávání vysloužilých vojáků“. Většina z vysloužilých vojáků sloužila na úrovni praporu, pluku nebo divize. V současnosti je v Číně okolo 23 000 vysloužilých důstojníků.

Po propuštění z vojenské služby byla těmto důstojníkům nabídnuta jednorázová paušální penze a nebyli oprávnění k získání ostatních sociálních výhod, jako zařazení do zaměstnání apod.

Tito vojáci poznali, jak je to pro ně těžké, uživit se mimo armádu s omezenými pracovními dovednostmi a zkušenostm, a proto posledních deset let volají vysloužilí důstojníci a důstojnice o pomoc. Říkají, že jednorázová kompenzace, produkt selhaného úsilí o reformu, byla nespravedlivá a nedostatečná, a požadovali od úřadů, aby napravily své omyly.

Během všech těch let nepřišli úřady s žádným konkrétním řešením jejich problémů a ponechali tak většinu z těchto vojáků živořit v chudobě. Někteří důstojníci dokonce ze zoufalství spáchali sebevraždu.

Stěžující si vojáci uvedli, že jejich právoplatný nárok podat si stížnost byl vždycky zastaven místními úředníky a policií, protože pekingské úřady potrestají příslušné místní úřady, když se jim nepodaří zabránit stěžujícím si lidem dostat se do Pekingu.

Article in English