Skupinka asi čtyřiceti ujgurských mužů a žen se v pátek 10. července pokusila shromáždit na ulici v Urumči. Během několika minut je obklíčili a zastavili desítky čínských policistů. (AP/SITA)
Skupinka asi čtyřiceti ujgurských mužů a žen se v pátek 10. července pokusila shromáždit na ulici v Urumči. Během několika minut je obklíčili a zastavili desítky čínských policistů. (AP/SITA)

Protesty desítek tisíc Ujgurů před městskou radnicí v Urumči se večer 5. července proměnily na krvavou konfrontaci s policií čínského režimu a oficiální místa nedávno oznámila nárust počtu obětí na 184. Rebiya Kadeerová, předsedkyně Světového kongresu Ujgurů v americkém exilu, ale tvrdí, že skutečné číslo obětí za posledních několik dní může být v řádu tisíců.

Podle Kadeerové došlo k obětem nejenom v Urumči, ale v celém Sin-ťiangu.

Noví poslanci Evropského parlamentu budou mít první zasedání 14. července. Na základě konečného návrhu agendy budou násilnosti v Sin-ťiangu jedním z probíraných témat. Několik hlavních politických stran v Evropském parlamentu vyjádřilo znepokojení nad násilnostmi v Sin-ťiangu a odsoudilo čínský režim za porušování lidských práv.

Podle informací od turecké zpravodajské agentury Anatolia News Agency 9. července turecký ministr obchodu a průmyslu, Nihat Ergun, otevřeně vyzval spotřebitele k bojkotu čínských výrobků, aby tímto způsobem dali najevo svůj protest proti násilí vůči ujgurské menšině v Sin-ťiangu.

Turecký premiér Recep Tecep Tayyip Erdogan ve čtvrtek oznámil, že Turecko vystaví Kadeerové, která má brzy zemi navštívit, vízum.

Premiér Tai-wanu Liou Čchao-Š'uan rovněž vyjádřil znepokojení nad násilnými konfrontacemi. Taiwanská Demokratická progresivní strana vydala 7. července prohlášení, ve kterém odsoudila komunistický režim za násilné potlačení svých občanů.

Tibetský duchovní vůdce dalajláma 11. července vyjádřil svou soustrast a znepokojení ze zhoršující se situace v Sin-ťiangu a z tragických ztrát na lidských životech. Také vyzval čínský režim k umírněnosti při vypořádávání se s k tímto konfliktem.

Incident v Urumči narušil turistický průmysl v Sin-ťiangu. Místní cestovní agentury si stěžovaly, že do 8. července u nich 1450 turistických zájezdů (pětaosmdesát tisíc lidí) zrušilo svoje výlety, mezi nimi nějaké čtyři tisíce cizinců. Jeden prodejce letenek prohlásil, že jejich podnikání je ochromeno, protože museli vrátit peníze mnoha zájezdům.

Místní úřady v jižní provincii Kuang-tung deportují ujgurské studenty zpět do Sin-ťiangu, aby jim zabránily v připravování dalších protestů. Wang, muž žijící ve městě Šao-kuan, ve čtvrtek uvedl, že úřady ze Sin-ťiangu sem poslaly sto osm vozů, které mají studenty vysokých škol přivézt domů. Státní agentura Nová Čína také uveřejnila, že ministerstvo dopravy v Sin-ťiangu zmobilizovalo vozy, aby přivezly studenty vysokých škol, kteří pocházejí z autonomní oblasti Sin-ťiang, zpět domů. Podle některých zpráv bylo posláno domů 3850 studentů.

Article in English