20090606-xxl--HongKong_50451371Vigil
Asi 150.000 lidí přišlo do Victoria Parku v Hong Kongu. (The Epoch Times)

Hong Kong: Odhadem 150.000 lidí se zúčastnilo vzpomínkové akce ve Victoria Parku v Hong Kongu, která se konala 4. června v Pekingu u příležitosti dvacátého výročí masakru na náměstí Tchien-an-men. Tuto vzpomínkovou slavnost pořádala hongkongská Alliance In Support Of Patriotc Democratic Movements of China a při srovnání s 1. výročím v roce 1990 se jí zúčastnilo ještě mnohem více lidí.

Účastníci akce byli převážně mladí lidé, ale byli tam i Číňané z pevninské Číny a také zahraniční turisté.

Lidé se drželi za ruce nebo mávali zapálenými svíčkami a zpívali "We will never forget June 4," (Nikdy nezapomeneme na 4. červen).

Mnozí účastníci přicházeli do Victoria Parku již kolem 18. hodiny, ale po setmění proudilo do parku ohromné množství lidí. Před 20. hodinou tam bylo tolik lidí, že by zaplnili šest fotbalových hřišť. Organizátoři museli zajistit další místo, aby se všichni účastníci vešli. Došla řada na louky a basketbalová hřiště. A díky těmto nečekaným problémům s nedostatkem místa se začátek slavnosti zpozdil o třicet minut.

Začalo se záznamem projevu bývalého stranického vůdce Čao C'-janga. Potom přišla za doprovodu předsedy aliance, Szeto Waha, skupina mladých lidí narozených v roce 1990, aby položili květiny. Následovalo zapálení Pochodně demokracie a byla přečtena jména obětí masakru. K uctění památky těchto obětí drželi lidé minutu ticha a poté následoval záznam proslovu prof. Ting C'-lin, která hovořila za matky z Tchien-an-men.

Siung Jen, jeden ze studentských vůdců na náměstí Tchien-an-men v roce 1989, pochválil Hong Kong jako pýchu Číny i celého světa. „Dnes večer, uprostřed moře svíček a se smutkem v našich srdcích, máme společný jeden sen - takový společný sen, aby totalitní čínský komunistický režim zmizel pokud možno už brzy z jeviště dějin."

Místopředseda aliance Lee Chenk-Yan a dva členové stálého výboru přečetli společně prohlášení:  „4. červen je nejtemnějším dnem nejmladší čínské historie. Teng, Li a Jang (bývalý vůdce strany Teng Siao-pching, bývalý ministerský předseda Li Pcheng a bývalý prezident Jang Šang-Kchun) vydali společně rozkaz armádě, aby přepadla náměstí Tchien-an-men a střílela po nevinných studentech a občanech. Oni poslali tanky, které převálcovaly prchající lidi."

„Celý svět byl zprávou o masakru na náměstí Tchien-an-men šokován. Číňané na celém světě truchlili za oběti. 4. červen se stal národním pamětním dnem a lidé ho nikdy nezapomenou."

Organizátoři oznámili vskutku rekordní účast. Vzpomínkové slavnosti se zúčastnilo zhruba 150.000 lidí, což bylo více než o prvním výročí v roce 1990, kdy se zúčastnilo asi 100.000 lidí.

Jedním z účastníků byl pan Lu a deníku Epoch Times prozradil důvod své návštěvy, který s ním dozajista sdílí naprostá většina zúčastněných. Má to být připomínka čínské vládě, jakých chyb se v minulosti dopustila. Ovšem současný režim v Číně je čím dál více zkorumpovaný a situace se neustále přiostřuje.

„Oni dělají ohromné zisky tím, že používají všechny možné ilegální aktivity, včetně požárů a vražd. Žadatelům s peticemi, jejichž počet se odhaduje na 100.000, nevěnují vůbec žádnou pozornost. Jak může člověk takovou zkorumpovanou vládu vůbec strpět?"

Lidé zpívali, v rukou drželi svíčky a tak celá akce kolem 22 hodin zvolna končila.

 

http://www.epochtimes.de/articles/2009/06/06/454392.html