20. dubna Rádio svobodná Evropa (RFE) informovalo, že Tengiz Gudava, bývalý korespondent RFE a uznávaný odborník na otázky Kavkazu a Střední Asie, zemřel v Praze „za nevyjasněných okolností". Bylo mu 55 let.

Život disidenta

Tengiz Gudava se narodil v roce 1953 v Gruzii, ale jeho matka byla Ruska. Po vystudování biofyziky se Tengiz s bratrem Eduardem zapojili do disentu. Stal se významným aktivistou za lidská práva i spisovatelem samizdatu. V roce 1982 byl zatčen sovětskými úřady a o rok později odsouzen na sedm let v pracovním táboře za „proti-sovětskou činnost". V roce 1987 byl propuštěn pod podmínkou, že opustí Sovětský svaz. Odešel tedy do Spojených států.

Život v exilu

V Americe Tengiz dlouho nepobyl. V roce 1987 se vrátil do Evropy a začal pracovat pro gruzínskou a ruskou verzi vysílání Rádia svobodná Evropa (nejprve v Mnichově, později v Praze). I díky svým osobním zkušenostem se stal odborníkem na otázky kavkazských států a Střední Asii, ale i na západočínský region Xinjiang či Afghánistán. „Koncem osmdesátých a v devadesátých letech měl v téhle oblasti miliony oddaných posluchačů," uvádí RFE.

V roce 2004 spolu s několika dalšími však opustil RFE - měl dojem, že se stanice příliš podřizuje postoji ruské vlády. Založil tedy vlastní webové stránky, kde se dál věnoval Kavkazu, Střední Asii a Rusku. Jeho kritice ale neušlo i samotné RFE. Zvláště významný pro něj byl teprve nedávný rusko-gruzínský konflikt v Jižní Osetii, kdy ruské vedení podroboval tvrdé kritice.

Nevyjasněná smrt

Jak uvádí RFE, 15. dubna večer odešel Tengiz Gudava ze svého pražského bytu, aby si koupil cigarety. Nikdy se ale nevrátil. Byl nalezen náhodným řidičem v odlehlé oblasti asi dvacet minut jízdy od svého bytu. Ležel na silnici v bezvědomí. O dva dny později našla policie jeho tělo v márnici. Jako příčinu úmrtí policie označila autonehodu, neposkytla však žádné další podrobnosti. Tengiz Gudava po sobě zanechal manželku Olgu a tři děti.

Zdroj: Rádio svobodná Evropa, Wikipedia.org