Následující animace se objevila na YouTube po zveřejnění informací o odebírání orgánů vězňům svědomí v čínském koncentračním táboře Su-ťia-tchun (Sujiatun).

Animace si vzala jako předlohu skutečnou událost a vypráví příběh chirurga čínské vojenské nemocnice, ve které byly podle provedených vyšetřování prováděny nelegální transplantace. Chirurg pod tlakem svědomí a okolností spáchal sebevraždu skokem z výškové budovy. Hlas čínské zpěvačky přidává snímku na mrazivosti a naléhavosti, ale je možné že by mohl doktor zabít živého a zdravého člověka, aby potom mohl prodat za peníze jeho orgány někomu jinému?

Po vyšetřování, které provedli kanadští vyšetřovatelé, sdělil jeden z nich, známý obhájce lidských práv David Matas, že "objevili nový druh zla, které nemá na planetě obdoby".

Klip rozhodně působí mrazivým dojmem, ale realita se ukazuje jako mnohem mrazivější. Následující video-reportáž televize CBS zveřejnila záběry skryté kamery, použité při návštěvě doktora v Číně. Stopáž odhaluje fakta o odebírání orgánů vězňům v čínských pracovních táborech.

Popis stopáže a dialogů:

Vyšetřující reportér vstupuje do nemocnice, největšího transplantačního centra v severní Číně. Vchází do kanceláře hlavního chirurga a předstírá, že shání vhodná játra k transplantaci pro svého nemocného otce.

Chirurg reportérovi sděluje, že je schopen zajistit vyhovující játra za méně než tři týdny[1]. Reportér pokládá otázku, odkud játra pocházejí. "Slyšeli jsme že mnoho orgánů pochází z odsouzených vězňů". Chirurg se usmívá a odpovídá: „Ano... je to pravda."

Do kanceláře přichází další muž. Je to nemocniční agent, určený pro obchodování se zahraničními klienty. Chystá se s reportérem uzavřít obchod a požaduje převedení padesáti tisíc liber na účet v Hong Kongu. Vysvětluje: "Na rovinu - je pravda, že používáme mnoho orgánů odsouzených vězňů. Vězňové odsouzení na smrt udělali mnoho špatných věcí. Před tím, než zemřou, věnují svoje orgány jako dar společnosti. Je to dobrá věc."

Následují záběry z přelíčení s odsouzenci na smrt a rozhovor s otcem odsouzeného, kterému byly, podle slov čínských úřadů, s jeho dobrovolným svolením odebrány orgány. Otec obdržel pouze urnu s popelem z těla svého syna, o transplantaci podle jeho slov nic nevěděl. Komu jdou na účet peníze za provedené transplantace také nebylo v reportáži zjištěno.

Další reakcí na odhalené skutečnosti bylo vysílání nezávislé čínskojazyčné televizní stanice New Tang Dynasty Television (NTDTV), které mapuje vývoj událostí, týkajících se označení věznice ve Sutiatunu za místo nelegálních transplantací a spalování těl obětí obchodu s orgány.

NTDTV mimo jiné vysílala svoje zpravodajství také nad Čínou, ale po nátlaku čínského režimu se francouzská satelitní společnost Eutelsat rozhodla své vysílání přerušit, a přestřihla tak ze dne na den jediný nezávislý televizní kanál v Číně.

Evropský parlament (EP) následně přijal rezoluci, která začala jako prohlášení, podepsané v říjnu jeho členy Marcem Cappatem, Hannou Foltynovou, Thomasem Mannem, Charlesem Tannockem a Helgou Truepelovou, kteří pocházejí ze čtyř největších politických skupin EP. Ke 14. lednu počet signatářů narostl na více než 400, čímž se prohlášení automaticky stalo rezolucí, která musí být přečtena předsedou EP. Rezoluce je silným vzkazem, adresovaným společnosti Eutelsat a vítězstvím pro vzrůstající čínské lidsko-právní hnutí.

Členové EP označili tři oblasti, které vnímají jako naléhavé ve věci lidských práv v Číně, včetně pronásledování Falun Gongu a potlačování práv v Tibetu. Třetí oblastí je „sklízení orgánů“ čínským režimem – pojmenování, které označuje odebírání a prodej orgánů vězňů odsouzených na smrt a praktikujícím Falun Gongu, kteří jsou zadržováni pro svou víru.

„Evropská unie je založena a definována svojí věrností principům svobody, demokracie a respektování lidských práv, základních svobod a vládě zákona,“ říká rezoluce.

"Panoptikum hrůzy" vrcholí záběry vyhladovělých lidí, kteří na pokraji smrti podávají svá svědectví. Lidské bytosti, zničené pronásledováním čínského režimu, jsou živými důkazy, které stojí za demonstracemi před čínskými konzuláty, aktivisty rozdávajícími letáky a pořádajícími petiční akce na záchranu praktikujících Falun Gongu v Číně atd.

Na začátku označili mnozí lidé informace o státem podporované genocidě stoupenců duchovního hnutí Falun Gong za neuvěřitelné a jsou lidé, kteří situaci považují za neuvěřitelnou i dnes.

Jak ale řekl místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott po návratu z Číny, kde se setkal s následovnicí Falun Gongu paní Zhang Lianying: "Toto je genocida." Až tam podle něho dospělo pronásledování duchovní praxe Falun Gong v Číně.

Ti, kteří pronásledují neviné, se ze všeho nejvíce bojí, že to, co Falun Gong hlásá, že zlo bude potrestáno a dobro odměněno, je skutečně pravda, a jak už kdosi poznamenal: „Ze všeho se jednou budeme muset zodpovídat".


[1] čekací doba ve státech mimo Čínu je několik měsíců i let. Výběr vhodného orgánu vyžaduje přípravu, vyšetření, shodnou krevní skupinu dárce, souhlas dárce, nebo členů rodiny. Obecně se jedná o komplikovanou proceduru náročnou na čas. Čekací doba tří týdnů naznačuje velkou možnost výběru, tj. mnoho předem vybraných lidí, kterým již byly provedeny potřebné testy a jen čekají na svůj rozsudek smrti v pracovním táboře.

Přečtěte si:
Tajný agent ČKS odhaluje informace o pronásledování Falun Gongu