EU - Chorvatsko - parlament chvali i kritizuje
Budovy chorvatské vlády. (Ilustr. foto: Wikipedia.org)

Evropský parlament (EP) v usnesení z 12. března o pokroku Chorvatska v roce 2008 chválí výsledky i kritizuje nedostatky.

Jako pokrok EP označuje opatření na boj proti korupci a organizovanému zločinu či zavedení plánu na provádění zákona o národnostních menšinách. Mezi nedostatky zmiňuje vážný schodek veřejných financí a bilaterální neshody mezi Chorvatskem a jeho sousedy, zejména Slovinskem. Tyto otázky by neměly být podle EP překážkou pokroku ve vyjednávání o přistoupení k EU za předpokladu, že „tato vyjednávání nebudou nevyužívána k určení konečného vyřešení těchto otázek”.

Reforma soudů a boj s korupcí

Chorvatsko by mělo podle poslanců vyvinout větší úsilí v boji proti organizovanému zločinu a korupci, které podle usnesení patří k nejcitlivějším otázkám. Celkově však parlament věří, že bude možné dokončit přístupová jednání s Chorvatskem v roce 2009.

Parlament žádá chorvatskou vládu, aby Mezinárodnímu trestnímu tribunálu zpřístupnila některé klíčové vojenské dokumenty, týkající se případu Gotovina. Připomíná také, že Chorvatsko bude muset vyvinout větší úsilí v modernizaci soudní oblasti. Ačkoliv chorvatská vláda přijala dodatečná opatření na boj proti korupci a organizovanému zločinu, parlament chce v této oblasti ještě razantnější postoj. Poslanci proto vyzývají chorvatskou vládu, „aby policii a soudním orgánům zajistila patřičný mandát.“

Svoboda tisku

EP sice „vyjadřuje uspokojení“ v souvislosti se svobodu tisku v Chorvatsku, zároveň však upozorňuje na nedávné případy vyhrožování a zabití novinářů, kteří se zabývali případy korupce a organizovaného zločinu. Žádá, aby policejní a soudní orgány neprodleně zahájily vyšetřování těchto případů.

Národnostní menšiny

EP „vítá pokrok“ v oblasti vzdělávání menšin i akční plán chorvatské vlády na provádění Zákona o národnostních menšinách. Poslanci jsou však znepokojeni tím, že „stávající struktury udržují oddělování namísto toho, aby usilovaly o spojování různých etnických skupin.“ Jako příklad uvádí případ Romů, kteří mají v chorvatských školách oddělené třídy.

Chorvatsko by se mělo stát členskou zemí EU v polovině roku 2010.

Zdroj: Tisková zprávy EP, Wikipedia.org