Tisková konference „Na komunisty si zvykat nechceme“ - Praha 6. ledna 2009 . (viteznyunor.cz)
Tisková konference „Na komunisty si zvykat nechceme“ - Praha 6. ledna 2009 . (viteznyunor.cz)
Otevřený dopis vládě, zaslaný zmocněncem petičního výboru předsedovi vlády panu Topolánkovi, říká: „Obracíme se na Vás jménem více než padesáti sedmi tisíc občanů, kteří se od 17. listopadu 2008 připojili k petici „Na komunisty si zvykat nechceme“.  Jako občané jsme cítili povinnost reagovat na návrat komunistů k moci, zatím na úrovni krajů. Dvacet let po pádu komunistického režimu demokratická společnost totiž zažívá něco, co si po sametové revoluci nedovedl nikdo představit.“

Dopis poukazuje na skutečnost, že Komunistická strana Čech a Moravy je sice řádně registrovanou stranou, avšak  její program, ideové materiály a prohlášení politických představitelů KSČM, včetně bagatelizování zločinů komunismu, „svědčí o porušování Ústavy ČR i dalších zákonů.“

Petiční výbor proto vládu vyzývá, aby „podle § 15 zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, předložila Nejvyššímu správnímu soudu návrh na rozpuštění Komunistické strany Čech a Moravy.“

Podle zákona o politických stranách jsou vláda a prezident ČR jedinými institucemi, které mohou Nejvyššímu správnímu soudu předložit návrh na zrušení politické strany.

V dopise vládě zástupci petičního výboru uvádějí: „Jsme potěšeni, že tato vláda našla odvahu využít svého práva v případě strany propagující nacionální socialismus[1]. V případě strany propagující jiný zločinný režim, tedy komunismus[2], se však zatím nevyjádřila. Věříme, že i v tomto případě nakonec k tomuto kroku tolik potřebnou odvahu nalezne. Obdobný podnět již vláda obdržela od Senátu Parlamentu ČR, který ve svém usnesení ze dne 30. 10. 2008 přikládá 76 indicií, prokazujících protiprávnost existence stávající komunistické strany v demokratické společnosti.“

To, že se vláda v posledních měsících potýkala s ožehavými vnitropolitickýmii celoevropskými problémy, ji podle zástupců petičního výboru nezbavuje morální odpovědnosti vůči národu a budoucím generacím. „Proto tímto symbolicky dáváme vládě novou třicetidenní lhůtu k předložení návrhu k projednání zákazu komunistické strany před Nejvyšším správním soudem,“ říkají zástupci výboru.

Podle iniciátorů petiční akce nejde jen o prázdné gesto, ale o jasnou veřejnou deklaraci pravidla, že kdo porušuje zákon, musí za to nést i následky. Iniciátoři dodávají: „KSČM dle našeho názoru zákony porušuje. O míře provinění a případném rozpuštění prokazující protiprávnost existence stávající komunistické strany v demokratické společnosti nechť však rozhodne nezávislý soud!“

Dopis byl vládní poštou poslán všem členům vlády. Petice se dostala na stůl ředitele kabinetu ministra vnitra pana  Mgr. Rudolfa Vyčichly. Iniciátoři petiční akce nazvané „Na komunisty si zvykat nechceme“ stále sbírají podpisy pod petici, kterou umístili na svém webu www.viteznyunor.cz. (link). V současné době už petici podepsalo celkem 63972 lidí.

[1] Nacionalismus je moderní kolektivní ideologie, která se v kombinaci se socialismem vyvinula do tzv. nacionálního socialismu, který fungoval Německu za druhé světové války. Jeho zastánci byli takzvaní národní socialisté, zkráceně nacisté.

[2] Komunismus je politická ideologie, hlásající společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Komunistické režimy sice přinesly sociální jistoty a vzdělání širokým vrstvám obyvatelstva, nebyly však schopny ekonomicky a technologicky konkurovat vyspělým západním demokraciím a připravily o život desítky milionů lidí.

Zdroj: otevřený dopis vládě, zaslaný zmocněncem petičního výboru; kopie dopisu úřadu vlády české republiky; wikipedie.cz