Vesničané navštěvující dům zesnulého, aby vyjádřili svoji podporu. (The Epoch Times)
Vesničané navštěvující dům zesnulého, aby vyjádřili svoji podporu. (The Epoch Times)

Padesátiletý muž uhořel poté, co byl jeho dům zapálen v rámci vládou zaštítěného projektu nuceného vysídlování. K tragické události došlo v obci Caozhuang, okres Jianggan, poblíž města Hangzhou na jihovýchodě Číny.

Oheň vzplanul 23. října okolo třetí hodiny ranní. Dcera zesnulého pana Fu Yankonga reportérovi Epoch Times sdělila: „Dnes ráno se objevil ve vyšších podlažích oheň. Nájemníci žijí v těch nižších. Můj otec žil na druhém podlaží a já na třetím. Vzápětí jsem slyšela výbuch. Moje matka křičela, že hoří. Pospíchala jsem do třetího patra, abych snesla svého syna dolů. Můj otec zavolal policii. Všude byl zmatek a já jsem na svého otce nedávala pozor. Nevěděla jsem, co se později přihodilo, že otec později uhořel. V každém případě je to všechno důsledek nuceného vysídlování.“

Ráno 23. října přišlo k domovu zesnulého okolo dvou až tří tisíc vesničanů, aby mu vzdaly úctu.

Někteří z nich také na protest zavěsili věnce na budovu obecního úřadu v Caozhuangu.

Místní úřady na tři hodiny uzavřely dům policejním kordonem a také se pokusily zamezit úniku jakýchkoliv zpráv na veřejnost. Reportérům ani vesničanům nebyl dovolen vstup na místo požáru, místní obyvatele z lokality vytlačila policie.

Podle místních zdrojů stojí za tragédií tzv. jednotka pro zvláštní úkoly nuceného vysídlování. Ta údajně nutila jednu nájemnici, aby vyjednávala s domácím o finančním odškodnění za vystěhování nájemníků. Když vyjednávání nedopadlo dobře, nájemnice zřejmě dům zapálila.

Podle některých výpovědí byla již dotyčná žena zatčena.

Místní říkají, že úřady původně vysídlovaly vesničany z Caozhuangu kvůli budování přístupové silnice na letiště. Stavba silnice už byla dokončena. Přesto úřady stále demolují domy. Obecně známou taktikou jednotky nuceného vysídlování je vytváření konfliktů mezi správci nemovitostí a nájemci.

Projekt násilného vystěhovávání se setkal se silným odporem vesničanů, když je úřady začaly vysídlovat z jejich domovů, aniž by uplatňovaly jakékoliv zákonné postupy. Vesničané stále navštěvovali místní petiční a odvolací kanceláře a žádali dodržování svých zákonných práv.

Soused zesnulého pan Liang říká: „Ve vesnici Caozhuang bude zbouráno přes tři sta bytových jednotek. Nikdo z nás není ochoten se přestěhovat. Společně s demolicí našich domů přijdeme i o svůj výdělek. Tak žádáme vládu o řešení věci v rámci zákonných postupů, ale vláda s žádným nepřišla. Dnes se naplnilo to, čím nám vláda už dlouho vyhrožuje. Je to kruté a tragické. Způsob, jakým vláda řeší vystěhovávání lidí, je nemorální. Jde přece o lidský život. Je život běžného občana opravdu bez ceny?“

Podle vesničanů spolupracuje místní vláda s developery na projektu bytové výstavby a jejich zemědělská půda byla za tímto účelem před osmi lety vykoupena vládou. Vesničané zůstali bez půdy, a tak na svých domech přistavěli další patra, která nabízeli k pronajmutí. Když se nyní domy bourají, venkovanům mizí poslední zdroj jejich příjmů.