Hu Jia, Sacharova cena, cinsky disident dostal cenu EU za svobodu mysleni, evropsky parlament poslal nejvyssi oceneni za lidska prava do Ciny, Zeng Jinyan, manzelka
Fotografie z lepších časů. Aktivista za lidská práva Hu Jia a jeho žena Zeng Jinyan v jejich bytě v červenci 2007. Od prosince 2007 je Hu Jia ve vězení. (AP/SITA)

Francie, Štrasburk – Uvězněný čínský disident Hu Jia byl i přes oficiální varování z Pekingu vyznamenán Evropským parlamentem letošní Sacharovovou cenou za svobodu myšlení. Jak sdělil ve čtvrtek politický mluvčí konzervativců ve štrasburském parlamentu Charles Tannock: „Evropští poslanci tak chtěli poukázat na autoritativní a represivní charakter komunistické vlády v Číně.“

Čínský velvyslanec v Evropské unii Song Zhe předem varoval, že vyznamenání Hua může vážně poškodit vztahy mezi Čínou a Evropskou unií. Obsah Songova dopisu předsedovi Evropského parlamentu Hansi-Gertovi Pötteringovi z 16. října byl ve středu zpřístupněn zpravodajské agentuře AP. Další nominovaní kandidáti na Sacharovovu cenu byli z Běloruska a Konga.

Boj za práva lidí s AIDS

Hu byl letos v dubnu odsouzen ke třem a půl roku vězení. Původně se zasazoval za práva pacientů s nemocí HIV a AIDS. Protože čínské úřady proti němu a dalším lidem, kteří se brali za práva nemocných, zasahovaly čím dál bezohledněji, jeho boj se čím dál více stával obhajobou lidských práv obecně. Začal neúnavně zaznamenávat a zveřejňovat případy zastrašování a zatýkání ostatních aktivistů. Úzce spolupracoval s mužem podobného osudu, se slavným čínským právníkem Kao Č‘-šengem. 27. prosince minulého roku byl bez udání důvodu zatčen.

Odvážný rozhovor s Evropským parlamentem

Podkomise pro lidská práva při Evropském parlamentu vedla během svého minulého zasedání v listopadu 2007 přímý telefonní rozhovor s prominentním aktivistou za lidská práva a životní prostředí Hu Jiaem. Následuje úryvek z této debaty:

Předsedkyně podkomise pro lidská práva Hélène Flautrese: Jak vypadá Vaše osobní situace a jaká je celková situace v Číně  více než půl roku před olympijskými hrami?

Hu Jia: Aktivisté v Číně mají domácí vězení. Jakmile se někdo začne zasazovat za lidská práva, má problémy s policií. Jsou tady pronásledovány miliony nevinných lidí. Mnoho Číňanů je krutě bito a vězněno ve vyšetřovací vazbě, ve věznicích a dokonce i na psychiatrických klinikách.

Ministerstvo pro veřejnou bezpečnost dnes a denně přispívá ke katastrofě lidských práv v Číně!

Od doby, kdy bylo 13. července 2001 Číně přiděleno konání olympijských her, jsme všichni doufali, že olympiáda s sebou přinese demokracii. Místo toho ale Čínská komunistická strana zneužívá hry pro ospravedlnění svých zločinů. Podobná situace byla i v roce 1936 v nacistickém Německu! Pronásledování občanů nyní v Číně dosáhlo svého vrcholu.

Smutným dokladem toho je skutečnost, že člověk s nejvyššími kompetencemi pro konání olympiády je současně i šéfem úřadu pro veřejnou bezpečnost v Pekingu! Je to, jako kdyby celou zodpovědnost za konání olympijských her nesla mafie. V Pekingu je opravdu velký počet lidí pronásledován a uvězněn.

Hu Jia, Sacharova cena, cinsky disident dostal cenu EU za svobodu mysleni, evropsky parlament poslal nejvyssi oceneni za lidska prava do Ciny
Čínský aktivista za lidská práva Hu Jia krátce po svém prvním propuštění z vězení v březnu 2007. V prosinci 2007 byl znovu zatčen. (Epoch Times)

Místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott: Jak jsem pochopil, kontaktoval jste Kao Č‘-šenga, který zmizel 22. září. Mohl byste nám říci, jestli jste s ním mluvil a jak to vypadá s jeho zdravím?

Hu Jia: Kao Č‘-šeng byl 22. září zatčen tajnou policií. 28. října mi Kao telefonoval z Xianu a řekl, že nemám chodit k jeho bytu, protože je to tam příliš nebezpečné.

Myslím, že policie stála vedle něj, když telefonoval. Úřady mají strach, že budu chtít navštívit Kaovu rodinu. Její členové se nacházejí v nebezpečí, pod velkým tlakem oficiálních míst a policie. Mám o ně velké obavy.

Poslankyně Evropského parlamentu Ana Maria Gomes: Několik vysokých evropských představitelů volalo čínským stranickým funkcionářům a žádalo je, aby zveřejnili fakta o pronásledování a ukončili ho. Dozvěděli se o tom čínští občané? Kolik demonstrantů z hnutí „Tiananmen“ (náměstí Nebeského klidu) je pořád ještě ve vazbě?

Hu Jia: Komunistická strana toho naslibovala mnoho (obzvláště v souvislosti s olympiádou), ale existuje propastný rozdíl mezi realitou a sliby.

Někteří uvěznění z hnutí „Tiananmen“ sice byli propuštěni, ale všichni bez výjimky utrpěli značnou psychickou újmu. Je těžké odhadnout, kolik se jich ještě nachází ve vězení. Evropa by měla vytrvale dodržovat embargo na prodej zbraní – to je silný donucovací prostředek.

Sacharovova cena nese jméno bývalého sovětského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Andreje Sacharova. Je dotovaná částkou 50 000 euro. Tato cena se každoročně uděluje osobám, které se zasazují za lidská práva a za demokracii.  Jedním z nositelů této ceny je i bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela.

Hélène Flautre: Kdykoliv se můžete spolehnout na podporu Evropského parlamentu. Gratuluji Vám k Vaší odvaze.

O měsíc později, 27. prosince 2007,  byl Hu Jia znovu zatčen.  V dubnu 2008 byl postaven před soud. Jak sdělil jeho právník Li Fangping, byl 34letý Hu obviněn z nabádání ke svrhnutí státní moci a odsouzen na tři a půl roku vězení. Je všeobecně známo, že čínské soudy odsuzují dle potřeb komunistického režimu. Ústavní právo sice v Číně existuje, ale není žalovatelné a nemá základnu pro běžnou justiční praxi. Huovo odsouzení kritizovaly Spojené státy a Amnesty International.

Evropský parlament svůj slib dodržel. „Udělením Sacharovovy ceny panu Hu Jia vysílá Evropský parlament signál jasné podpory všem, kdo brání lidská práva v Číně,“ sdělil Poettering shromáždění.

Řetězy a samotka

Manželka pana Hu a rovněž disidentka, Zeng Jinyan, nadále žije v neoficiálním domácím vězení. Jsou i s dcerou pod neustálým dohledem policie a čelí neustálému zastrašování. Když jí reportér agentury Reuters předal zprávu o udělení ceny, paní Zeng byla nadšená. „Konečně nějaké dobré zprávy,“ prohlásila. „Kdyby to Hu věděl, měl by z toho velkou radost.“

Hans-Gert Poettering při udílení ceny uvedl, že uvězněný Hu trpí cirhózou jater a dodal: „Pokud je nám známo, není mu umožněna řádná lékařská péče.“

Zdroj, který se s vězněným aktivistou setkal v září, říká, že jeho zdravotní stav je špatný, a že byl Hu ve vězení nejméně jednou spoután řetězy a umístěn na samotku.

Článek v němčině