Tyden tibetske kultury v Praze, Prahu navstivila zpivajici mniska Phuntsok Nyidron vezenkyne svedomi
V Praze proběhl týden tibetské kultury.

Praha – právě se otevírá Týden tibetské kultury. Během každého dne bude na Novoměstské radnici část po části vytvářena písková mandala, pozoruhodné dílo, které bude po svém ukončení  nikoliv vystaveno, ale - zničeno. Pokud se ptáte, proč se tak stane, jde o univerzální symbol pomíjivosti světa. Mandala bude vytvářena z barevných písků po mnoho hodin a dnů, aby následně byla rozprášena a „pohřbena“ do řeky. Buddhismus tak obrazně symbolizuje, že vše v tomto světě je pomíjivé a nemá věčného trvání.

Na konferenci na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze včera vystoupila Phuntsok Nyidron, bývalá tibetská politická vězeňkyně. Za účast na pokojných protestech, které vyvolalo udělení Nobelovy ceny míru Jeho Svatosti dalajlámovi, byla v roce 1989 čínskou policií uvězněna bez soudního procesu. Stala se jednou z tzv. zpívajících mnišek z vězení v Drapči.

Konference v rámci Týdne tibetské kultury je zaměřena jednak široce na problematiku porušování lidských práv v Číně, jednak i na konkrétní vězně svědomí čínského režimu. Vězenkyně svědomí Phuntsok Nyidron se s diváky podělí o svoji zkušenost z čínské věznice v Drapči. Mniši z kláštera Tašilhunpo budou informovat o případu zmizelého pančenlámy.

Zpívající mnišky

Tyden tibetske kultury v Praze, Prahu navstivila zpivajici mniska Phuntsok Nyidron vezenkyne svedomi
Phuntsok Nyidron, bývalá tibetská politická vězeňkyně, jedna ze 14 "zpívajících mnišek" z vězení Drapči.

Uvězněné mnišky nahrály r. 1993 ve vězení zpěvy o životě za mřížemi a o své touze po svobodě. Když byla kazeta propašována z vězení v Drapči a upoutala pozornost médií, neměla Phuntsok Nyidron jinou možnost, než se přiznat. Autorství kazety nešlo popřít. Pro Phuntsok Nyidron to znamenalo prodloužení trestu o devět let, opět bez soudu. Patří tak mezi nejdéle vězněné Tibeťanky.

Jak nám sdělila paní Sandra Pikorová, která návštěvu Phuntsok Nyidron v ČR pomáhá organizovat, tato žena byla vězněna celkem patnáct let. V současné době žije ve Švýcarsku, kde se o ni stará silná tibetská komunita. Snaží se upevnit své zdraví, podlomené dlouholetým vězněním. Propuštěna byla v roce 2004, když jí byl 16-ti letý trest za „dobré chování“ snížen na 15 let. Na jejím osvobození měla zásluhu i Amnesty International.

Nestihla vstoupit do řádu

Tyden tibetske kultury v Praze, Prahu navstivila zpivajici mniska Phuntsok Nyidron vezenkyne svedomi, mnisi z klastera Tasilhunpo
Mniši kláštera Tašilhunpo. Klášter Tašilhunpo byl založen r. 1447 Jeho Svatostí 1. dalajlamou a je sídlem pančhenlamy, druhého nejvyššího tibetského duchovního.

Když bylo Phuntsok Nyidron sedmnáct let, chtěla vstoupit do mnišského řádu. Nejprve však musela vlastní prací přispět ke stavbě kláštera. O dva roky později však byl ale klášter uzavřen, aniž by mnišky měly možnost vstoupit do učení a studovat svatá písma. Phuntsok Nyidron stále touží stát se mniškou a studovat Buddhovo učení u učitele podle buddhistické hierarchie. V tom jí pomáhá tibetská komunita ve Švýcarsku. Proto v současnosti netvrdí, že je mniškou. Vedle toho se snaží naučit německy, aby mohla plnohodnotně žít v – pro ni cizí – evropské zemi.

Tvůrci písečné mandaly budou mniši z indického kláštera Tašilhunpo. Tento klášter byl založen roku 1447 v Tibet prvním dalajlámou a je sídlem pančenlámy, druhého nejvyššího tibetského duchovního vůdce. Od roku 1972 byl klášter přestěhován do Indie, kde na jeho chod dohlíží sám jeho patron, dalajláma. Tašilhunpo je však především centrem, jehož cílem je moderní vzdělávání při zachování tibetského náboženského a kulturního dědictví.
Mniši v Praze také předvedou tradiční Čham - rituální tanec v maskách.

Program celého Týdne tibetské kultury najdete zde:
 

www.mnisivpraze.cz

tibetcesky.blogspot.com