Evropsky sbor, Coming For You, European Choir, pronasledovani Falun Gongu v Cine
Při veřejných vystoupeních vypadá pěvecký sbor „Coming for You“ díky černobílé variaci doslova obřadně - jako zde v Berlíně… (Jason Wang/Epoch Times Deutschland)

Někteří zpěváci z tohoto pěveckého sboru na vlastní kůži zažili pronásledování Falun Gongu v Číně, když apelovali na náměstí Nebeského klidu v Pekingu za svobodu svých přátel. Evropský pěvecký sbor „Coming for You“ („Přicházím kvůli vám"), jehož název byl odvozen právě z tohoto protestu, se skládá z osmdesáti zpěváků z dvaceti evropských zemí. Letos v létě natočil v nahrávacím studiu nedaleko Vídně nové CD.

Muž jižanského vzhledu zdvihne ruce a rázem je ve velkém sále taneční školy Polz ticho. Škola se nachází v dolnorakouském městě Wiener Neustadt, čtyřicet kilometrů jižně od Vídně. Diriguje Haroldo Rodrigues, původem Brazilec, dnes žijící v německém Lipsku, a celý sbor „Coming for You“ svižně reaguje na jeho pohyby. A tak se náhle ocitáme uprostřed dění, ne však v Jižní Americe, nýbrž v Říši středu, jak se Čína také nazývá. Navzdory převážně západnímu složení totiž sbor „Coming for You“ většinu svého repertoáru zpívá v čínštině!

Setkání třiceti zpěváků a zpěvaček ze sedmi zemí Evropy trvalo v Rakousku čtyři dny. Pracovali v již zmíněné taneční škole na nahrávání CD. „Je tu velmi dobrá akustika,“ vysvětluje od nahrávacího pultu profesionální hudebník Alexander Sieber.

Členové sboru mají společného víc, než lásku k hudbě - ta není jediným důvodem, proč byl sbor „Coming for You“ založen. Tak proč tedy? Všichni členové sboru se věnují tradičnímu čínskému cvičení Falun Gong, které je ale v Číně od roku 1999 zakázáné a jeho přívrženci jsou zde krutě pronásledováni. Písně tohoto atypického hudebního tělesa mají povzbuzovat dobrou stránku posluchače. Prostřednictvím veřejných vystoupení také soubor upozorňuje, že praktikující Falun Gongu se v Číně často stávají oběťmi policejního útlaku.

Pravdivost na náměstí Tiananmen

Evropsky sbor, Coming For You, European Choir, pronasledovani Falun Gongu v Cine, nahravani CD
...ale jde to i trochu ležérněji, jak je patrné zde, z nahrávání CD nedaleko Vídně v září roku 2008 (Epoch Times Deutschland)

Sbor „Coming for You“ byl založen 30. prosince 2003 a vystupoval již na velkých mezinárodních koncertech v New Yorku, Paříži, Londýně, Berlíně, Ženevě, Athénách, Hongkongu, Stockholmu a dalších městech několika kontinentů. Poprvé vystoupil na Novoročním Gala 2004 v Radio City Music Hall v New Yorku. Od tohoto vystoupení se anglicko-čínská píseň „Coming for You“ stala hitem. Píseň „Coming for You“ pochází, stejně jako ostatní, z vlastního repertoáru a má hluboko sahající pozadí.

Od listopadu 2001 až do března 2002 se přes sto praktikujících Falun Gongu (kteří nepocházeli z Číny), vydalo na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, s nadějí, že jejich přítomnost ukáže čínským lidem, co je Falun Gong, a že je všude ve světě svobodně praktikován. Drželi transparenty s hesly a se třemi základními principy Falun Gongu, „Pravdivost, Soucit a Snášenlivost“. Většina z nich byla téměř okamžitě zatčena.

Hudba jde přímo k srdci

Evropsky sbor, Coming For You, European Choir, pronasledovani Falun Gongu v Cine, Haroldo Rodrigues, sbormistr
Soustředění při zkoušce: Haroldo Rodrigues u klavíru a mužské hlasy v pozadí (Epoch Times Deutschland)

Člen sboru, švýcarský pedagog Silvan Fedier, byl jedním z těch, kdo se vydali do Číny poukázat na pronásledování svých čínských přátel. Jeho cesta na náměstí Nebeského klidu v Pekingu se stala žhavým tématem pro řadu švýcarských periodik. Dodnes se pokojnými prostředky snaží vystupovat proti pronásledování Falun Gongu v Číně. Zúčastnil se také nahrávání CD v Rakousku. Zpívá ve sboru, protože podle jeho názoru „hudbou a uměním můžeme předat poselství tou nejpřímější cestou“. „Hudba jde přímo k srdci,“ říká Fedier a dodává: „Hudba nemůže lhát. Jsem přesvědčen, že naše písně vyjadřují i stav naší mysli a srdce, a na jiné úrovni mohou posluchače pozitivně ovlivnit.“

Čtyřiadvacetiletá překladatelka z České republiky Jana Novotná to cítí podobně: „Myslím si, že hudba je velmi mocný způsob, jakým lze vyjádřit krásu a poukázat na všechny ty nádherné věci, které existují nad námi. Moji rodiče jsou hudebníci a já věřím, že hudba lidi spojuje tak snadno právě proto, že se dotýká přímo našeho srdce.“ Díky zpěvu prý pochopila mnoho věcí i sama o sobě. „Když jsem příliš zaměřená sama na sebe a své pocity, mohu slyšet jen svůj hlas a cítím se osaměle. Pokusím-li se ale lépe poslouchat i ostatní, najednou už nejsem jen osamělá kapka vody, jsem celý oceán.“

Nové CD vyjde letos před Vánocemi.

Evropsky sbor, Coming For You, European Choir, pronasledovani Falun Gongu v Cine, skupinove foto
Pestrý výběr zpěváků z různých zemí, ale se stejnou motivací ke zpěvu - to je pěvecký sbor „Coming for You“ (Epoch Times Deutschland)
Coming for You - Přicházím kvůli vám

Přicházím z převeliké dálky,
přicházím kvůli vám, stále znovu,
přicházím
z lásky k vám
Drazí Číňané, vyslechněte prosím hlas mého srdce:
Falun Dafa je dobrý, Falun Dafa je dobrý!
Objevte pravdu mezi všemi lžemi…

Článek v němčině

Video Beautiful May na Youtube