Alternativni divadlo Lisen, desetilete vyroci, Berkat, Martin Hak, Delnak Lisen, Pavla Dombrovska, Ludek Vemola, Buchty a loutky, Tibet - tajemstvi cervene krabicky
Z tvorby divadla Buchty a loutky (představení Tibet - tajemství červené krabičky), které letos vystoupí na Festivalu divadla Líšeň. (www.divadlolisen.cz)

Festival divadla Líšeň, spojený s desátým výročím existence této nezávislé brněnské scény, opět nezklame své fanoušky. Na své si přijdou i vyznavači nekomerčních a experimentálních divadelních a hudebních souborů. Z pestré palety nejrůznějších umělců budou k vidění (a slyšení) Bratři Ebenové, multikulturní hudební těleso Ekvator, soubor Buchty a loutky, Malé divadlo kjógenu, šansoniérka Sylvie Krobová nebo pouliční kumštýři Dynamogéne Company z Francie – ti vystoupí v ČR vůbec poprvé.

Čečenská jídla, africké povídačky, hliněné divadlo

Návštěvníci festivalu budou moci blíže poznat čečenské uprchlíky a pohovořit se zástupci sdružení Berkat, které pomáhá lidem z válkou sužovaného Čečenska. Součástí bloku bude povídání, promítání fotografií a prodej tradičních výrobků a jídel z Čečenska a Kalmycké republiky. Pro děti i dospělé vystoupí Martin Hak se svými Africkými povídačkami. Dětem bude určeno také hliněné a modelované divadlo Hany Voříškové s představením O zlaté rybce.

Alternativni divadlo Lisen, desetilete vyroci, Berkat, Martin Hak, Delnak Lisen, Pavla Dombrovska, Ludek Vemola, Savitri
Z představení Sávitrí brněnského divadla Líšeň. (www.divadlolisen.cz)

Během třídenního festivalového dění se představí legenda brněnského undergroundu Erik Frič. Diváci si vychutnají i pantomimu klauna Vojty Švejdy a loutkově-pohybové představení Vetřelec trojice Adámek, Maděričová, Smolík. Fotografka Eva Krásenská uvede sérii svých snímků Nadějné vyhlídky, které jsou inspirované tvorbou Charlese Dickense. Melodramatické duo violoncellisty Josefa Klíče a básníka Erika Friče doplní harfistka Pavla Bartoníková, trumpetista Hojač a basklarinetista Lukáš Daňhel. Zajímavé a nevšední umění nabídne Radka Zábojová, která vystaví své práce s ručním a voskovým papírem a pro návštěvníky má připraveno i malé divadelní překvapení.

Osud jednoho domu a divadla

Divadlo Líšeň vzešlo z iniciativy Pavly Dombrovské a Luďka Vémoly, kteří se v roce 1999 rozhodli založit scénu pro netradiční kulturu. Za její prostory si vybrali zdevastovanou budovu bývalého dělnického domu v Brně – Líšni. Na podzim roku 1999 uspořádali v jeho ruinách festival Probouzení ze sutin, při němž poprvé veřejnosti představili záměr vrátit brněnské Líšni kulturu v prostorech, které byly dříve tepnou místního dění. Právě tehdy se o Dělňáku Líšeň, jak místo pojmenovali, začalo mluvit i psát. Díky vedení tehdejší radnice se brzy započalo s rekonstrukcí budovy, kterou předtím zastavil nedostatek financí. Dnes je Dělňák Líšeň znovu plnohodnotným kulturním centrem. Jeho dobrý umělecký koncept potvrdí již podesáté právě Festival divadla Líšeň.

Desátý ročník divadelního a hudebního Festivalu divadla Líšeň se uskuteční ve dnech 26. – 29. září 2008 v prostorách Dělňáku Líšeň na Klajdovské ulici v Brně.