Významné jubileum oslavil letos 14. února známý český cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund, který je neodmyslitelně spojován se svým celoživotním cestovatelským druhem Jiřím Hanzelkou.

Inženýři na cestách

Miroslav Zikmund se narodil 14. února v Plzni. Po maturitě začal studovat vysokou obchodní školu, kde se také seznámil s Jiřím Hanzelkou. Toto osudové setkání vytvořilo nerozlučnou dvojici, která podnikla odvážné cestovatelské výpravy a společně navštívila pět světadílů.

První cestu oba inženýři podstoupili s Tatrou 87 v letech 1947 - 1950 po Africe a Jižní Americe. Z jejich cesty vzniklo více než sedm set reportáží. V letech 1959 – 1964 se vydali na další dobrodružnou cestu, tentokrát po Asii a Oceánii. Tehdy cestovali dvěma upravenými vozy Tatra 805.

Vzhůru do cestovatelské horečky

Ze svých cest natočili stovky reportáží, které byly uvedeny v rozhlase i v televizi, pořádali besedy a výstavy fotografií ze všech koutů světa, které společně navštívili. Natočili více než  sto padesát krátkých filmů ze svých putování, z toho čtyři celovečerní. Společně vydali několik knih cestopisů, které vyšly v mnoha jazycích, a publikovali desítky článků ze svých cest v nejrůznějších novinách a časopisech té doby. Z knih se nejvíce do srdcí čtenářů zapsala trojdílná Afrika snů a budoucnosti, kniha Za lovci lebek, Tam za řekou je Argentina, Obrácený půlměsíc nebo Modrý Mauricius.

Zákaz publikační činnosti

V roce 1968 Zikmund s Hanzelkou podpořili reformní dění ve společnosti, a díky tomu se dostali na dlouhých dvacet let na seznam nežádoucích osob. Byla jim zakázána veškerá publikační činnost. Miroslav Zikmund se věnoval uspořádávání obrovského archivu z jejich cestovatelské činnosti, který s Jiřím Hanzelkou věnovali později zlínskému Muzeu jihovýchodní Moravy. Autorská dvojice vydala v samizdatu v edici Petlice cestopis Cejlon, ráj bez andělů. Na příkaz sovětského vedení vypracovali Z+H Zvláštní zprávu č. 4, podávající svědectví o otřesné hospodářské situaci v Sovětském svazu, který navštívili v roce 1964. Kvůli svému obsahu však byla zpráva zveřejněna až po listopadu 1989.

Ztráta blízkého člověka

Po sametové revoluci v roce 1989 se dvojice Z+H věnuje nadále cestování a publikační činnosti. Spolupracují s mnoha dalšími cestovateli a dobrodruhy (Švaříček, Horký,…), vychází několik cestopisných knih (Sloni žijí do sta let, Tam – tamy času, A přece Austrálie…). Neúnavně zdolávají neznámé i méně známé končiny světa, vystupují na přednáškách, besedách, výstavách. V roce 2003 Jiří Hanzelka podléhá těžké nemoci.  Ztráta blízkého přítele je pro Miroslava Zikmunda silnou osudovou ranou. Přesto však Zikmund stále neúnavně pokračuje v započatém společném díle.

V roce 2008 vydává Miroslav Zikmund ve spolupráci s Rudolfem Švaříčkem  knihu s dosud nepublikovanými fotografiemi pod názvem Past na rovníku - Tajemná Indonésie. Letošní veletrh cestovního ruchu GO a Regiontour v Brně byl po právu zasvěcen slavné cestovatelské dvojici Zikmund a Hanzelka.