Nova ceska hymna, Varhan Orchestrovic Bauer, cesky hudebni skladatel
Hudební skladatel Varhan Orchestrovič Bauer při rozhovoru v Café Louvre v Praze.
Český hudební skladatel, dirigent a showman se narodil 21. ledna 1969. Absolvoval odbory skladba a dirigování na Konzervatři Jaroslava Ježka v Praze. Už během studia založil experimentální těleso Worchester Scandal. Jméno má po alchymistovi na dvoře cisaře Rudolfa II. a verze perského jména Vahram. Orchestrovič si k němu přidal jako jméno po otci, protože jeho matka se narodila na Ukrajině, kde měli všichni tři jména, což ho jako obdivovatele aristokracie inspirovalo. A jelikož Bauer je „echt“ německé přijímení, má tak v celém jménu více paradoxů. 27. prosince 2007. Foto: SITA/Michal Burza

V extravagantním fraku, který vyšel z konceptu české vlajky, představil český skladatel Varhan Orchestrovič Bauer svoje dvě nové verze české státní hymny. „Ten frak pro Varhana jsem šila já,“ prozradila Velké Epoše česko-kanadská návrhářka Marie Copps.

Impulzem k odvážným úpravam Škroupovy písně, která se po svém uvedení ve hře Fidlovačka (1834) stala neoficiálním manifestem vlastenectví, byla podle Varhana snaha „povzbudit Čechy“. „Klasická česká hymna je trošku smutná a uplakaná. Když ji František Škroup psal, umírala mu žena,“ vysvětlil Bauer reportérům televizi Nova.

První skladba, kterou Bauer představil na Koncertu proti totalitě 21. srpna, je kompilátem z děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Druhá je původní, rozverná varianta české hymny, kterou autor chtěl předznamenat blížící se předsednictví ČR v Evropské unii.

„Český národ by už měl vědět, kde je jeho domov. Proto jsem první dvouverší hymny změnil na „Kde domov můj, zde domov můj”, dodal Bauer. Jeho plán představit zároveň i novou verzi slovenské hymny prý ztroskotal, když produkce nesehnala cymbál a fujaru.