Obracene cinske vlajecky na olympiade byly z pracovnich taboru v Sanghaji, Yao Ming, Lin Hao, olympiada 2008, Peking 2008
Čínský basketbalista Yao Ming a sichuanský chlapec Lin Hao na zahájení olmypiády 2008. (AP/SITA)

Při zahájení olympijských her v Číně si někteří diváci všimli, že malý chlapec po boku basketbalové hvězdy Yao Minga má v ruce čínskou vlaječku, která je ale obráceně. Za normálních okolností se státní vlajka věší obráceně v případě národní katastrofy, ale během olympiády se tyto obrácené vlaječky objevily mnohokrát v rukou atletů i diváků.

Rádio Sound of Hope (SOH) zjistilo, že tyto plastové vlaječky pocházejí z pracovních táborů v Šanghaji, kde vězni tímto způsobem vyjádřili svůj tichý nesouhlas a schválně je vyrobili vzhůru nohama.

SOH požádalo o komentář čínského obhájce práv Deng Yonglianga. Deng řekl, že vězni se systémem nucené práce nesouhlasí, protože jej považují za nástroj, pomocí kterého se vláda zbavuje nepohodlných lidí.

Obracene cinske vlajecky na olympiade byly z pracovnich taboru v Sanghaji, Lin Hao, olympiada 2008, Peking 2008
Lin Hao drží obrácenou čínskou vlaječku při zahajovací ceremonii pekingské olympiády, 8. srpna 2008. (Youtube.com)

Do „zařízení na převýchovu prací“ může být v Číně kdokoli poslán až na tři roky, a to bez soudního procesu. Často zde končí lidé, kteří si stěžují nebo poukazují na korupci, obhájci lidských práv, pro-tibetští aktivisté, nebo následovníci meditační praxe Falun Gong.

Podle Denga se režim pokouší vyvolat dojem, že se řídí zákony, ale ve skutečnosti úřady vymáhají dodržování zákona jen tehdy, když jde o jejich vlastní zájmy.

Obracene cinske vlajecky na olympiade byly z pracovnich taboru v Sanghaji, Yao Ming, Lin Hao, olympiada 2008, Peking 2008, orizle foto od Xinhua
Čínská vládní tisková agentura Xinhua obrácenou vlaječku v ruce devítiletého chlapece ořízla. (AP/SITA)