limska boreliozy u psu, rady pro chovatele psu
Protože pes nachytá při probíhání travou daleko více klíšťat, než člověk, existuje reálná možnost, že se s infekcí limské boreliózy většina psů setkala. (Ilustr. foto: Craig Jewell/SXC)

Lymská borelióza je poměrně rozšířené infekční onemocnění, jehož zdroj se udržuje v přírodě. Postihuje člověka i zvířata a nejčastěji se projevuje postižením kloubů, nervové soustavy, kůže a srdce. Poprvé byla nemoc popsána v r. 1975 v městečku Old Lyme  (USA), kdy se jeden z významných příznaků – postižení kloubů (artritidy) projevovaly v místě s vysokým počtem klíšťat. Boreliózu známe také z Evropy, vyskytuje se ale  např. i ve východní Asii.

Původce a přenos

Původcem onemocnění je Borrelia burgdorferi – bakterie, zařazená mezi tzv. sprirochety s charakteristickým spirálovitým stočením. Ovšem v Evropě známe také další dvě spirochety, které jsou schopny toto onemocnění vyvolat – Borrelia afzelii a Borrelia garini. Typickým a nejčastějším přenašečem boreliózy je klíště, ale může jít také o jiný krev sající hmyz – blechy - včetně létajícího hmyzu, jako jsou např. ovádi, muchničky a další. Mnohdy jde o velmi drobný krev sající hmyz, který běžně uniká lidské pozornosti. Infekce byla prokázána u  více než 31 druhů volně žijících savců a 50 druhů volně žijících ptáků, přes které se toto onemocnění v přírodě udržuje, a zvláště u migrujících druhů se šíří.

Může mít můj pes boreliózu?

Promořenost klíšťat boreliózou může sahat v rozmezí od 2% do 40 %, záleží na výskytu nákazy v místě pohybu psa.  V ČR se promořenost  odhaduje okolo 20%. Protože pes nachytá při probíhání travou daleko více klíšťat, než člověk, existuje reálná možnost, že se s infekcí většina psů v různé intenzitě setkala. Záleží na množství přijaté infekce a odolnosti jedince a jeho imunitního systému, zda nemoc propukne klinicky. Proto dnes většina psů má proti borelióze protilátky. Někteří psi mohou působit také jako asymptomatičtí nosiči (v jejich těle se vyskytuje infekce schopná vyvolat nemoc, ale pes nemá vnějškově zjistitelné příznaky nemoci a slouží vlastně také jako rezervoár nákazy).  Není výjimkou, že onemocnění klinicky zjevně propukne i za několik měsíců  (2-6 měsíců) po nakažení.

Příznaky nemoci

Jako příznaky se mohou objevit horečka, nechutenství, apatie, únava. Ovšem nejtypičtější postižení je u psů zánět kloubů – artritida. Jestliže pes kulhá a má bolestivé klouby, je unavený, nerad chodí, chovatel by měl zbystřit pozornost.

Pokud lze vyloučit např. poranění (trn) a u psa se dříve objevilo klíště (nemusí být ovšem ani nalezeno) a v oblasti se vyskytuje borelióza, měl by chovatel zcela určitě zajít za veterinářem. Borelióza u psů relativně dobře reaguje na antibiotickou léčbu, takže rychlé zlepšení zdravotního stavu také potvrzuje správné diagnostikování nemoci.  Protože spirochety se mohou dostat i do kloubů, kam antibiotikum proniká velmi omezeně, může borelióza znovu vzplanout u jednou již vyléčeného (přesněji řečeno přeléčeného) psa.

Riziko pro psa

Lymská borelióza není pro psa smrtelné onemocnění, probíhá často skrytě, a i když se vyskytují opakovaná vzplanutí nemoci, nepříjemné vnější příznaky lze úspěšně léčit.

Prevence

Prevence spočívá v zamezení nakažení a vakcinaci psa. K zamezení nakažení se snažíme chránit psa před klíšťaty a ta již přisátá se snažíme odstranit co nejdříve.

Čím déle klíště saje, tím více nakažených slin do rány vypustí. Další možností je očkování. Pokud zvolíme tuto možnost,  pak je dobré vybírat vakcíny české výroby, protože obsahují všechny tři typy borelií, které se v České republice vyskytují. S vakcinací vám poradí nejlépe váš veterinární lékař, a to i podle typu zvoleného vakcinačního programu, který u psa uplatňujete.

Může se člověk nakazit od nemocného psa?

Přestože nemocný pes vylučuje borelie různými sekrety a exkrety ze svého těla, nakažení člověka např. slinami se však chovatel bát nemusí. Borelie je poměrně citlivá na vnější prostředí. Prováděné studie nepotvrdily možnost přenosu ani při těsném kontaktu mezi psy samotnými, ani nepotvrdily přenos na chovatele nebo veterináře.

- bab -