jezero guanyin tang v Cine vyschlo, zvlastni prirodni ukazy
Jezero Guanyin Tang během několika hodin vyschlo. (Screenshot z internetu)

Ráno 26. dubna se z jezírka Guanyin Tang v čínské provincii Hubei ztratilo ohromné množství vody. Tuto zprávu uvedl 2. května večerník Enshi Evening News.

Guanyin Tang se nachází v okrese Baiguo, poblíž města Enshi. Má kruhový tvar a normálně obsahuje zhruba 80 000 metrů krychlových vody. Hladina smaragdově zbarvené vody je obvykle v jedné rovině s okolní krajinou. V minulosti se nestalo, že by se z jezírka odpařilo větší množství vody.

26. dubna v sedm hodin ráno jeden z místních vesničanů zaznamenal, že hladina v jezeře výrazně klesla. Nebylo mu jasné proč. Poté si všiml, že se v jezeru tvoří vír a voda vydává mohutné dunivé zvuky. Během pěti hodin jezero úplně vyschlo. Mnoho obyvatel se přišlo podívat na vlastní oči a naskytl se jim udivující pohled. Vodní plocha, která měla skoro sto metrů v průměru a desítky metrů hloubky, zcela zmizela a zůstala po ní jen blátivá usazenina na dně. Jeden z místních obyvatel, jménem Chen, se nechal slyšet, že ve vyschlé nádrži chytil dvě ryby - obě měly přes deset kilo.

Podle Místopisného slovníku okresu Baiguo došlo k podobným událostem s jezírkem Guanyin Tang v minulosti již třikrát, a to v letech 1949, 1976 a 1989. Je pozoruhodné, že právě v těchto letech došlo k významným historickým událostem: v roce 1949 se v Číně dostala k moci komunistická strana; v roce 1976 byl zatčen Gang čtyř[1], čemuž předcházela smrt tří významných státních funkcionářů Zhou Enlaie, Zhu De a Mao Ce-tunga; v roce 1989 zase došlo k masakru studentů na náměstí Tiananmen.
 
Jelikož tradiční čínská kultura klade velký důraz na "soulad člověka a nebes" a určující "mandát nebes", mnozí Číňané vnímají souvislost mezi zvláštními či významnými úkazy v přírodě a událostmi v lidské společnosti.

[1] "Gang čtyř" tvořili manželka Mao Ce-tunga Jiang Qing (1913-1991), úředník šanghajského úřadu propagandy Zhang Chunqiao (1917-1991), literární kritik Yao Wenyuan (1931 - 2005) a člen šanghajské stráže Wang Hongwen (1935-1992). Dostali se k moci v době Kulturní revoluce (1966-1976) a na počátku 70. let dominovali čínské politice.