Cinsky ambasador v Italii pripustil ze tlacil na Eutelsat aby zastavil vysilani nezavisle televize NTDTV nad Cinou, New Tang Dynasty Television
NTDTV je jedním z mála čínských médií na světě, které není pod kontrolou Čínské komunistické strany. (Ilustr. foto: Wengouli / Flickr.com)

Od 10. července, kdy organizace Reportéři bez hranic publikovala zprávu o vlivu Číny na rozhodnutí satelitní společnosti Eutelsat přerušit vysílání nezávislé televize NTDTV nad Čínou, se objevují další důkazy, že zastavení signálů bylo čistě politickým rozhodnutím, nikoli technickou závadou, jak původně Eutelsat tvrdil.

17. července Světová organizace na vyšetření perzekuce Falun Gongu (WOIPFG) zveřejnila záznam telefonního rozhovoru s čínským velvyslancem v Itálii Sun Yuxiem. V nahrávce Sun odhaluje politický nátlak, který osobně na Eutelsat vyvíjel, a také jednání mezi oběma stranami.

Sun popsal své jednání s Eutelsatem: „Už dřív jsem vyjednával s prezidentem a viceprezidentem, protože pomohli Falun Gongu získat vysílací kanál. Oni mi opakovaně vysvětlovali, že to neudělali záměrně. Že to byl někdo jiný, kdo tam dostal Falun Gong. Takhle to zkrátka vysvětlovali.“

Sun připustil, že jej Eutelsat okamžitě informoval, jakmile byl signál NTDTV přerušen. Samotná NTDTV však uvádí, že ji o přerušení signálu informovali až samotní diváci z Číny.

Sun uvedl: „Jakmile ten signál vypnul, dal po svých lidech vědět mému atašé pro vědu a techniku, aby mi tu zprávu předal s tím, že se jim pan velvyslanec o tom problému několikrát zmínil a oni už to vyřídili. Tedy podle toho, jak pracují, už tam dál nebudou mít Falun... nic, co souvisí s Falun Gongem.

Jelikož se toho zbavili, tak jsme je také pochválili a řekli jsme, aby se toho už nikdy znovu nedotýkali. Měli by s námi spolupracovat, měli by dobře propagovat Čínu v pozitivním světle. Také se nám opakovaně omluvili, ujistili nás, že už nikdy v budoucnu nedovolí, aby se něco takového znovu stalo.“

Sun se také zmínil o výhodách, jaké Eutelsat za svůj čin může získat. „Chtějí rozvinout spolupráci s Čínskou centrální televizí (CCTV). A navíc chtějí především obchodovat s naším leteckým a kosmickým průmyslem ohledně evropských komunikačních satelitů, meteorologických satelitů atd. Potřebují náš nosič na vypouštění svých satelitů,“ odhalil Sun.

V New Yorku založená NTDTV je jedním z mála nezávislých čínských médií na světě, které není pod kontrolou Čínské komunistické strany (ČKS). NTDTV je také jediná televizní stanice, ze které se Číňané mohou dozvědět necenzurované informace. Zastavení signálu NTDTV jen měsíc před začátkem olympiády v Pekingu jednak demonstruje ohýbání západních společností před ekonomickými pobídkami čínského režimu, jednak je tvrdým zásahem do práva na informace čínských občanů, uvádí WOIPFG. Kromě svých vlastních principů tak Eutelsat porušil i pravidla mezinárodního obchodu.

WOIPFG věří, že nahrávky telefonních rozhovorů s velvyslancem Sun Yuxi a generálním čínským konzulem v New Yorku, Pengem Keyu, ukazují, jak se čínští diplomaté zapojují do aktivit nad rámec svého popisu práce. Podotýká, že tito diplomaté rutinně pracují na vývozu porušování lidských práv, k jakému dochází v totalitním režimu v Číně, do jiných zemí a narušují etické obchodní praktiky.

WOIPFG vyzývá mezinárodní společenství, aby přijalo okamžité kroky na obnovení vysílání NTDTV nad Čínou a bránilo tak svobodu slova.

Audio záznamy:

1) http://www.zhuichaguoji.org/cn/upload/Audio/Eu--SunYuxi-1.mp3
2) http://www.zhuichaguoji.org/cn/upload/Audio/Eu--SunYuxi-2.mp3
3) http://www.zhuichaguoji.org/cn/upload/Audio/Eu--SunYuxi-3.mp3