Image
Zastánci Tibetu před pařížskou radnicí mávají vlajkami, zatímco jsou blokováni policií; pochodeň musela být několikrát uhašena, když se štafeta přes Paříž změnila v chaotickou tlačenici. Paříž, 7. dubna 2008. (SITA/AP)
 
Image
Bývalý francouzský tenista Arnaud Di Pasquale nese již podruhé zhasnutou olympijskou pochodeň. (SITA/AP)

Paříž, 7. dubna – Olympijská pochodeň byla cestou přes Paříž nejméně třikrát uhašena bezpečnostním personálem, aby unikla náporu protestů za lidská práva v Číně a Tibetu.

Organizátoři nakonec museli část běhu s pochodní zrušit, přestože na trase hlídkovalo přes 3 000 policistů, někteří i na kolečkových bruslích.

Prvním z 80 běžců, kteří měli zvládnout 27kilometrový úsek odvíjející se od Eiffelovy věže, byl Stéphane Diagana, bývalý světový šampión v běhu na 400 metrů. Už jemu se ale pokusil pochodeň sebrat člen francouzské strany zelených Sylvain Garel, uvedla agentura Reuters.

„Nic neprobíhalo, jak mělo,“ řekl Diagana francouzské televizi.

Aktivisté vyvěsili černé plachty s olympijskými kruhy ve tvaru pout a tibetské vlajky na Eiffelově věži, katedrále Notre Dame a nakonec i na pařížské radnici (Hotel de Ville). Jak uvedla britská BBC, starosta Paříže Bertrand Delanoe se rozhodl zrušit uvítací ceremoniál štafety. Posledních cca 7 km od budovy Národního shromáždění ke stadionu Charléty se pochodeň už jen vezla autobusem.

Podle reportéra CNN mohly být v ulicích tisíce demonstrantů, mezi nimi byli ale přítomni také Číňané s vlajkami komunistické strany. Mezi skupinami došlo k „malé potyčce“, sdělil.

Po předchozí zastávce v Londýně, kde policie zatkla na trase pochodně 37 lidí a kde se protestující pokoušeli pochodeň uhasit, je Paříž jejím posledním evropským úsekem. Pochodeň ještě dnes večer odcestuje do San Francisca, jediného města v USA, kudy má oheň projít.

Očekává se, že pochodeň bude i nadále terčem stále sílících protestů proti porušování lidských práv režimem v Číně i proti represivní odpovědi režimu na nedávné protesty v Tibetu a okolních provinciích.