Protest před Velvyslanectvím ČLR (foto: Milan Kajínek/Velká Epocha)
Protest před Velvyslanectvím ČLR (foto: Milan Kajínek/Velká Epocha)

Praha, 16. března 2008, 19:00 - Před velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Pelléově ulici se koná veřejné shromáždění uspořádané lidsko-právními organizacemi. Protest je reakcí na násilné potlačení pokojných demonstrací, jež začaly 10. března v tibetské Lhase.

Před čínskou ambasádou v Praze se sešlo kolem 300 demonstrantů s úmyslem podpořit protestní akce Tibeťanů a apelovat za mírové řešení a vedení dialogu namísto násilného napadání protestujících v hlavním městě Tibetu – Lhase. Demonstranti nejenže provolávali k ambasádě heslo „Svobodu Tibetu“, svoji nespokojenost se současnou situací dávali najevo také hlasitým hvízdáním pod okny čínského velvyslanectví.

V tiskové správě vyjadřují čeští demonstranti podporu Tibeťanům, kteří se formou nenásilí snaží poukázat na přetrvávající problémy v otázce dodržovaní lidských práv. Vyzývají čínské úřady, aby umožnily demonstrujícím pokojně vyjádřit právo na svobodu shromažďování a projevu.

Na protestní akci se sešlo přes 300 lidí. (foto: Milan Kajínek/Velká Epocha)
Na protestní akci se sešlo přes 300 lidí. (foto: Milan Kajínek/Velká Epocha)

Podporu Tibetu ve svých oficiálních prohlášeních vyjádřili také členové Strany zelených, poslankyně Kateřina Jacques a místopředseda vlády Martin Bursík. Osobně akci podpořili Jan Ruml a také bývalý český prezident Václav Havel.

Obavy ze záměrného přiostřování situace

Podle dostupných informací se pokojný protest změnil na krveprolití poté, co začala Čínská lidově osvobozenecká armáda střílet do řad demonstrantů. Současná situace ve Lhase není přehledná. Do hlavního města Lhasy mají sdělovací prostředky vstup zakázán a tak jediné zprávy podává agentura Xin Hua, která mimo jiné obviňuje Dalajlámu z řízení násilných protestních akcí. Dalajlámův mluvčí označil toto obvinění za „vykonstruovanou lež“.

Demonstranti vyzvali české sdělovací prostředky, aby přistupovaly kriticky k oficiálním zprávám agentury Nová Čína (Xin Hua), které mohou být podle jejich tvrzení záměrně zkreslené a snaží se vyvolat v západních médiích dojem, že vojenský zásah proti demonstrujícím je opodstatněný.

Vyjádřili také obavy z možnosti, že pokojné demonstrace Tibeťanů jsou čínskou mocí záměrně vyhrocovány a zneužívány jako záminka k tvrdému vypořádání se s protesty.

Jako řešení situace navrhují čeští zástupci organizací Lungta, M.O.S.T., Namasté Nepál, Potala a Olympic Watch, aby čínské úřady neprodleně zahájily dialog s tibetským lidem a vyvarovaly se použití síly proti demonstrujícím. Dialog zatím neprobíhá, namísto toho bylo podle zpráv od zástupce Tibeťanů pana Ngaba otevřeně stříleno do zástupů protestujících.