Shen Yun, Chinese Spectacular, tradicni cinska kultura, klasicky cinsky tanec, divine performing arts, Henrieta Duffner
Henrieta Duffner a její matka na představení Shen Yun Chinese Spectacular ve Frankfurtu, Německo. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

FRANKFURT – „Potom, co jsem viděla tyhle barvy, změním koncepci své příští kolekce,“ prohlásila známá módní návrhářka Henrieta Duffner. Henrieta, původem Češka, teď žije v Německu, a se svou módou jezdí po celém světě. Nedávno si vysloužila velké uznání za své výstřední, specificky ženské kolekce v New Yorku, kde se také dozvěděla o představení Shen Yun Chinese Spectacular.

„Byla jsem pozvána na toto představení, když jsem byla na Týdnu módy v New Yorku, ale tehdy mi nevyšlo tam zajít. Pak jsem se o tom znovu doslechla tady v Německu a pomyslela jsem si, že to musím vidět. To byl osud, že jsem sem přišla,“ říká Duffner po představení ve Frankfurtu 17. února.

Na Henrietu udělaly dojem zvláště kostýmy: „V Německu už takovéhle barvy nenajdete. Tohle je absolutně nové a zcela odlišné.“ Paní Duffner chce nyní změnit barvy své nadcházející kolekce „protože moje barvy jsou ve srovnání [s těmito] trochu bezvýrazné“.

„Ty kostýmy mě inspirovaly takovým způsobem, že musím jít teď domů a pracovat,“ směje se návrhářka a dodává: „Bylo tam tolik malých princezen, jemně tančících v krásných šatech… bylo to jako sen.“
Henrieta doporučuje: „Tohle představení by měl vidět každý… protože je velmi uvolňující. Dokázalo mě utišit ve dni, plném stresu.“

Shen Yun, Chinese Spectacular, tradicni cinska kultura, klasicky cinsky tanec, divine performing arts, Henrieta Duffner
Henrieta Duffner po zhlédnutí Shen Yun Chinese Spectacular. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

Zatímco se paní Duffner rozplývala nad vizuální krásou představení, byla zároveň dojata tancem Vzkvétající květ lotosu. „Ten příběh se třemi ženami ve vězení mě a moji matku dojal k slzám,“ říká Henrieta, která přišla na vystoupení se svou matkou, také módní návrhářkou. „Opravdu se mě dotklo, jak ty tři ženy držely spolu, jak ta jedna žena brání ty druhé a pak umře - a jak jsem tomu rozuměla - potom jde do nebe. To se mě hluboce dotklo. Takový je život a tímhle způsobem bychom měli všichni jednat.“

Celkově na Henrietu udělalo dojem, jak bylo představení zároveň „nové a moderní“ a také „tradiční a poučné.“

Líbilo se jí, jak zde byla čínská tradice zkombinovaná s moderním tancem, a nikdy by si nepředstavovala, že by čínská tradiční hudba mohla takhle znít. „Bylo to tak současné, že byste to mohli poslouchat celý den. Nikdy předtím jsem erhu neslyšela, ale zní úžasně a neuvěřitelně. Nepotřebujete orchestr, dvě struny stačí.“

„Chinese Spectacular [velkolepá podívaná] je pro tohle představení správné jméno, protože to opravdu je velkolepá podívaná,“ uzavírá.

Divine Performing Arts navštíví v rámci evropského turné Shen Yun Chinese Spectacular také Slovenskou a Českou republiku, 9. března ve Slovenském národním divadle a 10. a 11. března v pražském Kongresovém centru.

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org

Velká Epocha (The Epoch Times) je partnerem představení Divine Performing Arts.