utoky na praktikujici Falun Gongu ve svete, cinska ambasada vyvazi perzekuci Falun Gongu do zahranici, nasili ve Flushingu, utoky na obhajce lidskych prav
4. červen 2008 - Paní Zhang Qien hovoří před Čínskou ambasádou ve Varšavě při příležitosti Celosvětové štafety s pochodní lidských práv. (Cindy Drukier/Velká Epocha)

7. června kolem poledne napadla Lei Wu, pracovnice čínské ambasády, praktikující Falun Gongu, paní Zhan Qian, která v tu dobu roznášela čínskou verzi novin The Epoch Times po obchodním centru GD Wolka Kosowska nedaleko polské Varšavy.

Útoky na praktikující Falun Gongu v New Yorku

Před několika týdny začaly násilné útoky na praktikující Falun Gongu v newyorské čtvrti Flushing. Útoky mají na svědomí Číňané propojeni s čínským konzulátem.

Tyto útoky, které se děly téměř každý den od 17. května 2008 měly za následek několik zraněných praktikujících a také zatčení z řad násilníků. Proti útokům organizovaným a podněcovaným z vysokých míst čínského konzulátu se postavili mnozí politici a občané Flushingu.

Pracovnice ambasády napadla praktikující v Polsku

Paní Zhang Qian je čínské národnosti a žije v Polsku již 14 let. Roznáší čínskou verzi novin The Epoch Times do obchodního centra GD Wolka Kosowska každý týden již téměř rok. Většina tamních obchodů je vedena Číňany. Tamní komunita ji všeobecně zná a ví, že je praktikující Falun Gongu. Až do minulého týdne probíhaly její návštěvy bez jakýchkoliv problémů.

7. června se žena, identifikována tamními obchodníky jako paní Lei Wu, přiblížila k paní Zhang zezadu, vytrhla jí několik novin a roztrhala je. Když se Lei začala natahovat pro další noviny, paní Zhang se je snažila chránit. V tom do ní Lei strčila, udeřila ji do zad a paní Zhang si poranila ruku.

Vyhrožovali jí smrtí

O dvě hodiny později začala na paní Zhang křičet jiná žena, která byla později obchodníky identifikována jako Wu Xiaoxia - matka předešlé útočnice. Brzy na to se na scéně objevila také její dcera a začala na paní Zhang znovu útočit. Její matka ji zastavila až ve chvíli, kdy viděla jak paní Zhang vytahuje fotoaparát. Lei jí pak začala vyhrožovat smrtí.

Obchodníci z GD Wolka Kosowska poznali v paní Lei Wu pracovnici čínské ambasády v Polsku. Tři dny před tímto incidentem paní Zhang mluvila před čínskou ambasádou ve Varšavě při příležitosti Celosvětové štafety s pochodní lidských práv o stavu lidských práv v Číně. Pracovníci ambasády její řeč nahrávali.

Obchodníci také podotkli, že Lei Wu obchází po všech obchodech a rozdává videa o nedávných nepokojích v Tibetu, která jsou „prosáklá komunistickou propagandou“.

Paní Zhang nahlásila incident na místní policejní stanici Leszno Wola. Policie incident vyšetřuje a analyzuje nahrané videosekvence.