fair trade, spravedlivy obchod, informace o fair trade, co je to fair trade, fair trade v CR
Ilustr. foto: Michele Finotto

Fair Trade výrobky si pomalu začínají nacházet cestu na náš trh. V posledních několika letech více a více pronikají do povědomí lidí. Narůstající počet Fair Trade obchodů je známkou toho, že lidem u nás není lhostejný osud lidí ze zemí třetího světa. Pojďme si něco říct o myšlenkách Fair Trade a jeho fungování ve světě...

Fair Trade - aktivní cesta z chudoby

Fair Trade znamená způsob spravedlivého  a ohleduplného obchodování s malými firmami a výrobci z nejchudších zemí světa, kteří jsou často znevýhodňováni oproti velkým korporacím. Hlavní myšlenkou Fair Trade je v podstatě pomoci lidem v rozvojových zemích, aby se svou vlastní snahou aktivně vymanili z chudoby. Zároveň chce tato myšlenka naplnit principy ekologického, ekonomického a sociálního obchodování, které povedou k  trvale udržitelnému rozvoji. Fair Trade se nespoléhá  jenom na pasivní čekání humanitární pomoci, nabízí aktivní způsob pomoci. A proto mohou získat jednak  lidé z rozvojových zemí a  jednak také i my, západní spotřebitelé. Koupí produktů Fair Trade podpoříte obyvatele ze zemí Afriky, Latinské Ameriky a jižní a jihovýchodní Asie, kteří by jinak neměli možnost vést důstojný a plnohodnotný život.

Produkty Fair Trade

Mezi největší procento fairtradeových produktů patří potraviny, zvláště kakao, káva, čaj, cukr, sušené ovoce, koření, ale také i řemeslné výrobky, jako třeba sklo, keramika, textilní výrobky, hračky, šperky, koberce atd.  U Fair Trade výrobků se klade zvýšená pozornost na kvalitu a ekologičnost výroby. Mnoho výrobků Fair Trade nese nálepku Bio. Mezi výrobky sítě Fair Trade nenajdete geneticky upravované plodiny, nepoužívají se zde ani agresivní hnojiva a postřiky.

Proč zvolit Fair Trade?

Řešení je jednoduché. Fair Trade nabízí kvalitní produkty za přijatelnou cenu, které jsou v souladu s ekologickými a sociálními principy. Podporou Fair Trade si můžete být jistí, že neplatíte za dětskou práci, kupujete kvalitní a ekologicky čisté výrobky a že lidé, kteří tam pracují, mají za svoji práci vyplacenou alespoň minimální mzdu, a že při práci jsou dodržena základní lidská práva. Navíc podpoříte zlepšení životního prostředí, vzdělanosti, rozvoje infrastruktury a také informovanosti lidí ze Západu  o vlivu mezinárodního obchodu na obyvatele chudých zemí.

První myšlenka na Fair Trade vznikla v USA

Myšlenka podpory chudých zemí se rozšířila po druhé světové válce. Americká nezisková organizace Ten Thousand Vilages přišla s myšlenkou obchodování se znevýhodněnými státy třetího světa. Tato smělá idea byla pro mnohé nepochopitelná - proč obchodovat s těmi, kteří nic nemají? Ale nápad pomoci Jihu padl do úrodné půdy a k Američanům se připojila britská společnost Oxfam, která v roce 1964 zahájila obchodování s chudobnými státy. Postupně se zapojilo Holandsko a další evropské země.  V roce 1980 přišel člen holandské církevní organizace s nápadem odlišit produkty Alternativního obchodu, jak se Fair Trade dříve označoval, od produktů konvenčních  výrobců. Výrobky nesly značku Max Havelaar. V roce 1997 se dosavadní značky fairtradeových produktů sjednotily pod jednotnou ochrannou známku FAIRTRADE.

Fair Trade u nás

První zmínky o Fair Trade se objevily počátkem 90. let s prudkým rozvojem ekologického cítění, které přišlo z rozvinutých zemí ze západu. Faitradeové výrobky však bylo možné koupit jen v několika specializovaných prodejnách. Dnes existuje po celé republice v každém větším městě možnost koupě těchto výrobků ve speciálních obchodech. V současnosti můžete pořídit v mnoha obchůdcích zdravé výživy nebo dokonce i v supermarketech Fair Trade produkty s modrozeleným logem bez sebemenších potíží.

Pokud se rozhodnete koupit si výrobek se značkou Fair Trade, určitě neuděláte chybu. Svými penězi podpoříte lidi, kteří se snaží zbavit bídy a chudoby vlastním úsilím, a zároveň získáte kvalitní výrobek. Pokud se vám i přesto zdá cena vysoká, vězte, že možná těch pár korun navíc nabídne vyšší kvalitu, než třeba nízká cena ze supermarketu, vykoupená bolestí dětské práce. Volba je na vás...