umela sladidla, nahradni sladidla, aspartam, sacharin, sorbitol, xilitol, ucinky nahradnich sladidel, skodlive ucinky umelych sladidel
Ilustr. foto: Daniel Greene/Flickr.com

Celosvětově můžeme pozorovat nárůst obezity v Evropě i Americe. Lidé pohodlní a také konzumují více jídla, než je k životu potřebné. Zvyšuje se rovněž podíl cukru v potravě. Mnoho lidí ve snaze ubránit se nárůstu hmotnosti se zaměřuje na umělá sladidla. Jde tento trend správným směrem?

Umělá sladidla - mýty a fakta

Na adresu umělých sladidel padla řada domněnek a obvinění. Část veřejnosti je spojuje pouze s nepříznivým vlivem na zdraví, část v nich zase vidí téměř zázračný prostředek na snížení hmotnosti. Diabetici umělá sladidla považují za jedinou náhradu cukru.

Umělá sladidla rozhodně nejsou všelékem na cestě k dobrému zdraví. Mnohá z nich sice neobsahují cukr, ale zato mají více kalorií, než by si běžný člověk mohl představit. Jiná sladidla jsou zase úplně bez kalorií. Nepotvrdily se informace, které říkaly, že sladidla působí jako karcinogeny. Laboratorní testy to u lidí spolehlivě neprokázaly. Nepříznivě působí sladidlo aspartam nebo sacharin u lidí s nemocí fenylketonurií.  Rovněž nebyla prokázána přímá spojitost umělých sladidel s poruchami imunity.

Umělá sladidla a hubnutí

Není pravda, že by umělá sladidla snižovala hmotnost. Mnohé vědecké studie prokázaly, že mají přesně opačný účinek, protože v mozku po konzumaci potravin se sladidly vyskočí informace ke zpracování cukru. Cukr však v těle není, a tak mozek vysílá signály, který vyvolají jen další chuť na sladké. Proto umělá sladidla spíše zvyšují chuť k jídlu a zpomalují trávení.  Výhoda umělých sladidel oproti běžnému cukru však spočívá v tom, že nepoškozují chrup.

Historie umělých sladidel

Umělá sladidla mají poměrně krátkou historii. Sacharin, jako vůbec první umělé sladidlo, vznikl v podstatě náhodou v roce 1879 díky chemikům Remsenovi a Fahlbergovi. Další umělá sladidla vznikla náhodně jako vedlejší produkty a meziprodukty při tvorbě jiných látek. K nejznámějším patří aspartam, který byl objeven v půli šedesátých let. Novější typy umělých sladidel jsou vyrobeny na alkoholové bázi. Patří sem například sorbitol, manitol nebo xylitol...

Cesta k úspěchu? Všeho s mírou...

Kdo má zamotanou hlavu z toho, že neví, zda používat umělá sladidla či nikoliv, pro toho máme snadnou radu - omezit sladké potraviny a ze sladidel upřednostňovat ty na alkoholové bázi (končící slabikou -ol). Jsou sice dražší, než sacharin či aspartam, ale na rozdíl od dvou jmenovaných nemají omezenou denní dávku a jsou považované za relativně bezpečné.

Řepný cukr v bílé i tmavé formě však nedoporučují ani lékaři, ani zastánci zdravé výživy. Kromě toho, že obsahuje mnoho kalorií, způsobuje i zvýšené riziko zubního kazu. Zdravější variantou je med, ale i ten je poměrně kalorický. Umělá sladidla by se však rozhodně neměla používat na tepelnou úpravu pokrmů, zvláště pečení. Už při teplotě 30 - 40 stupňů Celsia u nich dochází k rozpadu na jednotlivé složky, které jsou samy o sobě toxické (methanol, fenylalanin,...)

Aspartam a jeho vliv na zdraví člověka

Aspartam patří k nejlevnějším umělým sladidlům. Byl objeven v roce 1965 a byl tehdy považován za velmi bezpečný produkt. Ještě před uvedením na trh se vyskytly určité pochybnosti o jeho bezúhonnosti. Podařilo se však prokázat jen to, že škodí  fenylketonurikům. V 80. letech dvacátého století přišly na americký  kontrolní úřad (Food and Drug Administration) tisíce stížností v souvislosti s konzumací aspartamu.  Lidé uváděli aspartam jako možný zdroj bolestí hlavy, nárůstu hmotnosti, depresí, slabosti, nespavosti, atd.

Americký kontrolní úřad potvrdil 92 toxických příznaků při nadměrné konzumaci umělých sladidel. Produkty s aspartamem byly označeny za nestabilní  a byly staženy z trhu.  Příčinou byl podle mnohých vědců formaldehyd, který vzniká v těle při metabolických procesech. Evropská unie nedoporučuje potraviny s aspartamem pro děti a těhotné ženy. Zatím nebyly vyvráceny ani potvrzeny domněnky o možné souvislosti vysokých dávek aspartamu s defekty novorozenců a epilepsií.

Potraviny s umělými sladidly? Spíše ne...

Některé studie dokonce upozorňují, že zvýšený přísun umělých sladidel u diabetiků může vést ke komplikacím cukrovky. Potraviny označované jako DIA však nedoporučují ani lékaři. Sice v sobě nemají žádný cukr, ale obsah tuků je více než sporný. Odborníci z oblasti výživy nepodporují potraviny označované light anebo nápoje s umělými sladidly.

Umělá sladidla byla a stále ještě jsou doposud zdrojem mnohých vědeckých studií. Budeme si asi muset počkat, až vědci zcela jednoznačně určí opravdový vliv umělých sladidel na naše zdraví. Prozatím bychom se měli řídit zásadou všeho s mírou...