6. listopadu Čínská akademie společenských věd (ČASV) vydala prohlášení, v němž označuje za falešnou tzv. „Zprávu ČASV o průzkumu standardních mezd úředníků.“ Přestože je původce zprávy nyní vyšetřován, čínská média, včetně hlavní státní agentury Nová Čína (Sin-chua), nadále publikují články o jejím obsahu.

Příspěvek na internetu se dostal do zpráv

Podle Deníku NanFang  všechno začalo v roce 2005, kdy někdo zveřejnil na internetu příspěvek s názvem „Kolik by to stálo, žít tak, jak se žije v Pekingu s 5 tisíci jüany na měsíc." Kolem příspěvku se strhla mohutná diskuse a jak se předával dál, postupně se jeho název změnil na „Zpráva ČASV o průzkumu standardních mezd úředníků.“

Poté text přitáhl pozornost místních médií a brzy je následovala média další, aniž by si předtím zprávu jakkoli ověřila. Od 3. listopadu už byla zpráva v Číně jedním ze žhavých témat.

Zpráva uváděla průměrné mzdy nízkých úředníků v sedmi velkých městech od 900 do 18 500 jüanů (cca 2 400 - 50 000 korun). Přičemž na prvním místě byl Hongkong, o druhé místo se dělily Šanghaj a Šen-čen a poslední byla Lhasa.

V médiích a na internetu se kolem zprávy roztočila bouřlivá diskuse. Někteří pochybovali o přesnosti údajů. Jiní orientovali diskusi spíš ke stížnostem na korupci vlády, nedostatek bydlení, lékařské péče a vzdělání a rozdíly mezi městy a venkovem.

Do diskuse se vložila ČASV

Do diskuse se nakonec zapojila i samotná ČSAV. Zpochybnila smysl takového průzkumu a vymezení pojmů „úředník“ a „standardní mzda.“ Nakonec, po prošetření, ČASV oznámila, že žádný takový průzkum nebo šetření nikdy neprovedla a proti osobám, zodpovědným za falešnou zprávu, bude podnikat právní kroky.