paleni zahy, pyroza
Pálení žáhy. (ilustr. foto: Darren Hester/morguefile.com)

Pálení žáhy, projevující se palčivou bolestí až tlakem za hrudní kostí, která se může šířit až do krku, alespoň jednou prožil každý z nás.

Pyroza, jak zní odborný termín pro pálení žáhy, trápí mnoho lidí. Podle dosavadních informací sužuje pálení žáhy asi 45 % české populace, téměř polovinu těhotných žen a desetina z tohoto počtu se s pálením žáhy potýká prakticky každodenně. Navíc pyroza není pouhý prohřešek proti stravovacím návykům nebo životnímu stylu, může zároveň signalizovat i vážné onemocnění.

Když v hrudi pálí oheň...

Již staří Řekové pálení žáhy dobře znali. Pojem pyroza totiž pochází z řeckého slova pyros, což znamená oheň. Příčinou tohoto onemocnění je zpětný návrat kyselé žaludeční šťávy zpět do jícnu. Kyselý žaludeční obsah dráždí sliznici jícnu a to se projeví právě tzv. pálením žáhy.

Na vině pálení žáhy je především porucha uzávěru v dolní části jícnu, který plně "nedovírá" a způsobuje tak návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, což se odborně nazývá refluxní choroba jícnu. Podílí se na něm i stres, obezita, některé léky nebo práce v předklonu. Pocit pálení může trvat od několika minut až po hodiny a stupňuje se hlavně po jídle. Nezřídka postižené trápí v noci, protože poloha vleže usnadňuje zpětný návrat žaludeční šťávy.

Pálení žáhy - důvod jít k lékaři?

Pokud nás pálení žáhy trápí pouze občas, postačí, když upravíme životosprávu. Jestliže se však pálení žáhy často opakuje, měli bychom určitě navštívit lékaře, který může zjistit příčinu pyrozy a případné poškození sliznice jícnu. Vyšetření spočívá většinou v endoskopickém vyšetření, kdy se do trávícího traktu zavede sonda s kamerou.Toto vyšetření je sice poněkud nepříjemné, ale velmi přesné. Lékař pak přesně ví, jestli se jedná o zánět, vřed nebo jiný problém, který pálení žáhy způsobuje a navrhne i vhodnou léčbu.

Když sousto vázne v krku...

Někdy pálení žáhy může být projevem vážnějšího onemocnění. Časté a dlouhotrvající pálení žáhy může dráždit sliznici jícnu, způsobit její překrvení a posléze může dojít ke krvácení do žaludku nebo tvorbě vředů. V horších případech mohou na sliznici nastat chorobné změny, které mohou způsobit zúžení  trubice jícnu nebo dokonce rakovinu. Obvykle se projevují bolestí při polykání, váznutím potravy v jícnu, atd.

Aby žáha nepálila...

Při pálení žáhy někdy postačí úprava jídelníčku a životního stylu. Obtíže mohou ustoupit, jestliže se vyhneme některým potravinám a nápojům, které pyrozu způsobují. Jedná se hlavně o alkohol, zvláště bílé víno, cigarety, příliš čerstvé pečivo, tučná, smažená a hodně kořeněná jídla, citrusové plody a nápoje z nich vyrobené -  např. džusy, čokoládu a kávu. Nepříznivě působí konzumace příliš studených nebo naopak příliš teplých jídel. Lidé trpící pálením žáhy by se měli vyhýbat i česneku a cibuli, které jsou těžce stravitelné.

Omezení nesprávných návyků a zlozvyků

Velký vliv má i změna nesprávných návyků jako například jedení v noci, přejídání nebo spánek po jídle. Jíst  bychom měli naposledy několik hodin před spaním, nejlépe nějaké lehké jídlo. Nedoporučuje se pít kávu nebo kouřit těsně před spaním. Naopak pomáhá rozdělení jídla do více malých dávek, snížit příjem potravy, jídlo pořádně rozkousávat nebo při začínajících potížích vypít sklenici vlažné vody. Při nočním pálení žáhy pomůže zvýšená poloha hlavy. Těhotné ženy, které trpí na pálení žáhy, by měly nosit volný oděv, zbytečně se nepředklánět nebo se varovat přejídání.

Léky proti pálení žáhy - lépe konzultovat s lékařem!

Většina lidí při občasných potížích s pálením žáhy sáhne po tzv. antacidech, tzn. po lécích, které jsou volně prodejné v lékárnách. Mohou být ve formě emulzí, tablet nebo gelů (Anacid, Maalox, Rennie ,...) a které se užívají po jídle a mezi jídly. Někomu pomůže i obyčejná jedlá soda. Tyto prostředky ale pouze zmírňují příznaky obtíží. Pokud tyto léky nazaberou, může lékař předepsat  účinnější léky, které nejen zmírňují potíže, ale dovedou léčit i případný zánět. Nejlepší lék však poradí lékař na základě výsledku vyšetření. Někdy, v závažnějších případech, je nutné problém řešit operací..