radarova zakladna v CR, radarové základny v čr, radar, ministr obrany USA, Robert Gates, Vlasta Parkanova
Ministr obrany USA Robert Gates na setkání ministrů obrany jihovýchodní Evropy 22. října 2007 v Kijevě. (AP/SITA)

Americký ministr obrany Robert Gates přijel včera ve večerních hodinách do Prahy jednat o případném umístění protiraketové základny v Čechách. Ministr se během dneška setká s českým premiérem Mirkem Topolánkem, ale i s představitelem opozice Jiřím Paroubkem, který dosud není radaru příliš nakloněn. Amerického ministra přijme i český prezident Václav Klaus a ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Robert Gates je druhým vysokým politikem USA, který navštívil Českou republiku kvůli radaru. George Bush, prezident USA, přijel do Prahy o tématu diskutovat na jaře tohoto roku. Americký ministr, který je v ČR poprvé, plánuje v rámci své další cesty po Evropě obhajovat umístění protiraketové obrany v Česku a Polsku, jednat o rozšíření NATO a posílení evropských jednotek v Afghánistánu.

Právě posledně zmíněné téma hodlá Robert Gates projednat s evropskými představiteli při středečním jednání v Bruselu. Česká vláda jeho snahy již vyslyšela a včera přislíbila zvětšit počet vojáků v Afghánistánu o 190, zároveň jich stáhne 80 z Iráku. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

-jn-