Velká pardubická, 117. ročník Velké pardubické, přijela princezna Anna, vyhrála Sixteen, jeden kůň po pádu na Taxisu utracen
Zápolení žokejů na závodu Velká pardubická 14. října 2007. (AP/SITA)

Velká pardubická jako sportovní i společenská akce přitahuje stále zájem a pozornost.

Vítězem hlavního dostihu Velké pardubické, která se letos běžela s rekordní dotací čtyři a půl milionu korun, se stala sedmiletá bělka jménem Sixteen s jezdcem Dušanem Andrésem, informuje internetový server Aktuálně.cz.

Významným společenským hostem Velké pardubické byla princezna Anna, dcera královny Alžběty a účastnice olympiády v Montrealu. Využila své návštěvy České republiky ke zhlédnutí dostihů (má také dostihovou licenci) a při této příležitosti zde také předala cenu vítězi.

Velká pardubická, 117. ročník Velké pardubické, přijela princezna Anna, vyhrála Sixteen, jeden kůň po pádu na Taxisu utracen
Britská princezna Anna, dcera Alžběty II., sleduje vítězku 117. Velké pardubické bělku Sixteen v neděli 14. října 2007. (AP/SITA)

Taxisův příkop byl v minulosti upraven a byla snížena jeho náročnost pro koně. Přesto jde o jeden z nejtěžších úseků trati, kdy koně jsou již unaveni, a i nyní zde došlo k pádům. Na ty neblaze doplatil jeden z favoritů, kůň Cieszymir. Jeho žokej Marek Stromský neměl manévrovací prostor, kůň odskočil v nulové rychlosti a zřítil se do příkopu. Jeho zranění vylučovalo další závodní kariéru. Po zhodnocení jeho aktuálního zdravotního stavu se veterináři rozhodli Cieszymira utratit. "Není to moje chyba," řekl zjevně otřesený další jezdec Jaroslav Myška, jehož kůň Maskula se před živým plotem Taxisova příkopu zastavil a zablokoval tak jezdce, kteří šli za ním. "Nikdy by se to nestalo, kdyby jeli zkušení žokejové," řekl po závodu České televizi.

Velká pardubická se v minulosti dostala i do sporů s laickými ochránci zvířat, kteří považovali tento těžký dostih za týrání a snažili se osobně dostih zablokovat přímo na závodišti. Dráha se od té doby upravila, a koně přicházejí na tento dostih připraveni předchozími lehčími závody, které jsou pro ně zkouškami výkonnosti. Bez nich nejsou na dráhu vpuštěni. Státní veterinární dozor pak dbá na to, aby nedocházelo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Chov a následné využití koní v zemědělství, lesnictví a dopravě se s nástupem strojů velmi oslabil. O to více pak vystupuje do popředí význam závodů a soutěží, ve kterých vítěze očekává finanční odměna. Podporuje se tím chov koní, který by jinak v této době techniky upadal. V poslední době také pomalu vzrůstá zájem o rekreační ježdění nebo o využití koně k rehabilitacím.