Topolánek, Sarkozy, oficialni navsteva Francie
Český premiér Mirek Topolánek odpovídá na otázky těsně po setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sazkozym v Elysee Palace v Paříži 8. října 2007. (AP/SITA)

Předseda vlády Mirek Topolánek je od pondělí do dnešního večera na oficiální návštěvě Francouzské republiky. Během svého pobytu se již včera setkal s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a jednal s tamějším předsedou vlády Françoisem Fillonem. Setkal se také s předsedou Pařížské obchodní a průmyslové komory Pierrem Simonem a s předsedou Národního shromáždění Francie Bernardem Accoyerouem.

Sarkozy, se kterým se Topolánek sešel přesně v jedenáct hodin dopoledne, měl ještě téhož dne v poledne naplánovánu schůzku s polským prezidentem Lechem Kaczynskim. Středoevropští státníci tak v rychlém sledu za sebou vystřídali například Roberta Fica, Viktora Juščenka či Billa Clintona, kteří se s francouzským prezidentem setkali minulý týden.

"Mluvili jsme o NATO, Rusku, vztazích k USA, o situaci na Balkáně i v Africe, o evropské politice včetně otázky rozšíření EU o Turecko. A také o semifinále ragbyového mistrovství světa, v němž se utkají Velká Británie a Francie," shrnul podle Mladé fronty Dnes premiér Topolánek na krátkém brífinku pro novináře jednání s prezidentem Sarkozym. Ten přijal pozvání českého premiéra a přijede do České republiky, ještě se však musí dohodnout přesný termín.

"Naše reformy se tak shodují, až nás to šokovalo," poukázal český premiér dále na zamýšlené reformy obou státníků, které však vinou velmi těsné většiny v českém parlamentu Topolánek nedokázal prosadit stejně důrazně, jako se to podařilo Sarkozymu ve Francii. I Sarkozyho však čekají těžší časy. Martine Milbertová z francouzského ministerstva zahraničí podle MfD uvedla, že 18. října se ve Francii chystají stávkovat železničáři, a Sarkozy se tak bude muset v brzké době připravit na větší pokles popularity, než jaké se dosud těšil.

Dnes má ještě český premiér navštívit montážní linku společnosti Airbus v Toulouse, jejíž nově vyrobený letoun Airbus A 380 se vyrábí pro Českou republiku, a setká se také se starostou města Toulouse Jean-Lucem Moudencem, od něhož převezme pamětní medaili.

- jn -