Image
  (Foto: Jakub Šmíd)
 

Celosvětovou štafetu s pochodní lidských práv přišla na Staroměstské náměstí v Praze podpořit řada významných českých politiků, sportovců a umělců.

Martin Bursík, místopředseda vlády, přinesl pochodeň přímo na pódium na Staroměstském náměstí. Tady jí předal malé Fadu Dai, jejíž otec se stal v Číně obětí perzekuce Falun Gongu. „Raději než o svých pocitech bych chtěl mluvit o lidských právech v Číně,“ odpověděl na otázku moderátora, jak se po běhu s pochodní cítí. Poskytl také na místě krátký rozhovor reportérům Velké Epochy.

VE: Budete říkat věci, které jsme slyšeli zde na tribuně, i při jednáních s čínskými představiteli?

„Určitě. Když jsme vyvěsili tibetskou vlajku na Ministerstvu životního prostředí, čínská velvyslankyně v ČR mě okamžitě žádala o rozhovor. Tehdy jsem několik týdnů neměl čas. Nyní mě znovu požádali o schůzku a její termín jsem potvrdil. Sejdu se s paní velvyslankyní příští týden a o těchto věcech budu mluvit. Proč? Jsem o nich přesvědčen a vycházejí z mého nitra. Jsem si jistý, že pro otázky lidských práv se tentokrát otevře ještě větší prostor a že se o nich bude mluvit ještě otevřeněji než dříve.”

VE: Zmíníte při jednání s čínskou velvyslankyní i otázku perzekvované meditační praxe Falun Gong?

„Zmíním. Sešel jsem se v Praze s Davidem Kilgourem (pozn redakce bývalý kanadský Secretary of State, vyšetřovatel odebírání orgánů v čínských věznicích) a vyslechl jeho výklad, ve kterém popisoval otřesné okolnosti násilného odebírání orgánů. To je jedna stránka věci - nepřímé důkazy, přepisy telefonických rozhovorů se zaměstnanci nemocnic, atd. Druhá věc je obecně známý fakt, že Falun Gong je v Číně terčem perzekuce - o tom není pochyb. O tomto tématu tedy samozřejmě mluvit budu.”

VE: Chystá se nějaká státní návštěva čínských představitelů v ČR?

„Sejdu se v nejbližší době na Bali s čínským ministrem životního prostředí. Bude se tu jednat o nových závazcích v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a pro svět je velmi důležité, jak se Čína k této otázce postaví. Tento ministr je znám jako jeden z „reformních” politiků současné Číny a mám v úmyslu si s ním naplánovat bilaterální jednání.”

Lukáš Pollert, držitel zlaté olympijské medaile, vodní slalomář, nesl společně s hercem Janem Budařem pochodeň na dalším úseku její cesty k čínskému velvyslanectví v Pelléově ulici. K tématu se v krátkém interview vyslovil jako sportovec a olympijský vítěz.

VE: Myslíte, že by tíživé situaci lidských práv v Číně pomohlo, kdyby sportovci na olympiádu nejeli?

„To není řešení. Olympiáda v Moskvě v roce 1980, kam nejela „půlka světa”, dokázala, že se takový přístup nevyplácí. Když jede sportovec na závody, jede tam v podstatě soupeřit se svými přáteli, sport není politika, je to zábava. Ze své pozice by ale sportovci měli upozorňovat na porušování lidských práv - jako známé osoby to navíc mohou dělat velmi účinně, třeba promluvit s novináři před odjezdem na olympiádu i v samotné Číně. Svědomí ke sportu patří a sportovec by měl vědět, do jaké země jede soutěžit a co je v té zemi za problémy.”

VE: Věříte, že právě Celosvětová štafeta s pochodní lidských práv může věc změnit?

„Účastnil jsem se jako pankáč zcela „beznadějných” protestů před rokem 1989. Ani ve snu by mě nenapadlo, že přijde nějaká změna. A přišla. I malé protesty mají smysl, i když je to leckdy mravenčí práce.”

Za paralympioniky promluvila Eva Kacanu, česká reprezentantka ve vrhu koulí. Popsala svou zkušenost z nedávné soutěže, kam bylo jejím soupeřkám z Číny zabráněno vycestovat, a přidala svůj recept, jak zlepšit situaci lidských práv v Číně: „Sportovci, kteří do Číny mají jet, by tam každopádně jet měli a pozvednout hlas za lidská práva tam, na místě. Když se v tomto olympionici a paraolympionici spojí, nebude nic, co by nedokázali.”

Jan Ruml, bývalý ministr vnitra, předseda Olympic Watch byl také jedním z těch, kteří přáli pochodni „vše dobré”: „Olympijská charta zdůrazňuje úctu k jedinci, harmonický rozvoj osobnosti a podporu lidské důstojnosti. Ani jedna z těchto věcí se v současné Číně neděje. Proto si myslím, že Čína nemá nárok pořádat olympijské hry. Považuji tuto pochodeň za jedinou správnou olympijskou pochodeň a přeji ji na její cestě tolik sluníčka jako je právě dneska zde v Praze,”.

K porušování lidských práv v Číně se na pódiu vyslovili i přítomní umělci a muzikanti.

Image

Image
Image

Image
(foto: autor)

Pepa Nos, písničkář

„Ideje komunismu jsou zrůdné již od svého vzniku, to ví každý. Ale odebírání orgánů lidem, kteří cvičí meditaci Falun Gong...rozebrat člověka na součástky a ty prodat...to je zvěrstvo, jaké přesahuje i rámec komunistické ideologie.”

Ridina Ahmedová, zpěvačka

„Lidská práva v Číně. Lidská práva všude.”

Matěj Ruppert, zpěvák (Monkey Bussines)

„Komunistická Čína nemůže nikdy dodržet ideály olympijského hnutí.“

Lešek Semelka, zpěvák

„Komunisté říkali, že bigbeatová hudba podrývá socialismus a nakonec se ukázalo, že k jejich pádu bigbeat opravdu svým dílem přispěl. Umělá angažovanost a písně na objednávku, to se vždycky poznalo, hlavně na kvalitě. Dobrá hudba může pomoci dobré věci a já věřím v ozdravnou, očistnou sílu dobré písně. Moje písničky se Číny a lidských práv netýkají, jsem tady, protože cítím určitou morální povinnost. Když tu nás byl komunismus, v demokratických zemích se přece také konaly demonstrace, které nám měly pomoci, a chodilo na ně spousta lidí!”

V rámci ceremonie na Staroměstském náměstí byly také přečteny pozdravy, které pochodni lidských práv poslali Vlasta Parkanová, ministryně spravedlnosti, Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti a Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí.