Slavonický pevnostní areál, československé opevnění
Návštěvníci se mohli bez obav vyfotit i s nepřítelem. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

V sobotu 26. srpna si všichni příznivci vojenské historie mohli skutečně vychutnat tu pravou vojenskou atmosféru. Sobota v pevnostním areálu Slavonice totiž patřila vzpomínkám na dobu největší slávy těchto pevností, kterou nemilosrdně zastavila mobilizace v roce 1938.

V první linii...

Slavonický pevnostní areál je součástí první linie bývalého československého opevnění, které se táhne podél rakousko - českého hraničního pásma. Bylo vybudováno v roce 1935 - 1938. Slavonický areál nabízí ukázku toho nejlepšího lehkého opevnění vzoru 37 v České republice, obsahuje devět objektů, které byly zrekonstruovány do původní podoby, některé z nich jsou zpřístupněny veřejnosti.

Slavonický pevnostní areál, československé opevnění
Ukázka bojové výzbroje a výstroje. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Smrt Hitlerovi!

Při prohlídce těchto betonových bunkrů si návštěvníci areálu mohli prohlédnout interiér s výzbrojí a výstrojí československé armády. Mladí nadšenci vojenské historie v dobových uniformách představovali jednotlivé objekty, poukazovali na historická fakta a odpovídali na zvídavé dotazy přítomných. Největší zájem si zasloužil první bunkr, u kterého si zájemci mohli prohlédnout vojenskou výzbroj. Zaslouženou pozornost vzbuzoval objekt s nápisem smrt Hitlerovi, který vyvolával lehkou nostalgii, co by bylo kdyby....

Slavonický pevnostní areál, československé opevnění
Nejmenší opevněný objekt typu C, č. 23. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Nejmenší objekt typu C

Trochu stranou, ale jistě za povšimnutí stál nenápadný krytý bunkr, který nese název objekt typu C , č. 23. Je to skutečný unikát, jaké byly budovány velice zřídka a patřily k nejmenším bojovým objektům  vůbec. Byl sice nejmenší, ale jeho role byla velmi významná, protože ač byl velmi spoře vybaven, jeho strategické umístění pokrylo velkou část sledované plochy.

Slavonický pevnostní areál, československé opevnění
Voják v akci. (AP/SITA)

Atmosféra tíživých dní...

Každý návštěvník, který se do slavonického areálu vypravil mohl alespoň částečně ucítit atmosféru, kterou zažívali vojáci v těchto pevnostech. Úzké prostory, slabé osvětlení a mnoho vojáků na malou plochu objektu skutečně trochu vyzařovaly protimnichovskou náladu a stísněnost.

Areál je vybaven několika informačními panely, které umožňují nahlédnout do světa československého opevnění i historických okolností té doby hlouběji. Československé opevnění bylo ve své době skutečnou špičkou. Za minulého režimu byly některé objekty považovány za potencionální obranné prvky určené k ochraně socialistické republiky proti "imperialistickým silám" z Rakouska nebo Německa. Prohlídky muzea československého opevnění je možné navštívit nepravidelně o víkendech od května do září.