Čínský reportér C' Pej-ťia skončil ve vězení za údajné zfalšování televizní zprávy o masových koulích plněných lepenkovým papírem.

12. srpna Střední lidový soud č. 2 v Pekingu odsoudil C' Pej-ťiu k jednomu roku ve vězení a pokutě 1 000 jüanů (cca 2 700 kč). Vládou řízená tisková agentura Sin-chua (Nová Čína) oznámila, že byl usvědčen z poškození pověsti obchodní společnosti.

Podle zprávy Sin-chua osmadvacetiletý C' Pej-ťia, dříve pracovník pořadu „Transparency“ Pekingské televize, objevil v půli června 2007 při svém vyšetřování, že některé restaurace záměrně vyrábí a prodávají masové koule plněné lepenkovým papírem. Sin-chua píše, že ve své honbě za slávou a uznáním si C' vymyslel svůj vlastní pohled na věc.

C' se měl vydávat za stavbyvedoucího a požádat jistého Wej Čchuan-fenga, aby pro jeho partu udělal masové knedlíky na páře. Mezitím C' propašoval vlastní kartónový papír, mouku, mleté vepřové a kameru. Nařídil Wejovi a dalším, aby udělali dvacet knedlíků plněných kousky změkčené lepenky a ochutili je trochou tučného vepřového. Pak výrobu tajně nafilmoval.

Soud prohlásil, že C' záměrně překroutil fakta a úmyslně zfalšoval celou situaci, kterou potom vydával za zprávu, což mělo škodlivý vliv na společnost. Soud shledal, že C' vážně podkopal pověst knedlíkového průmyslu a dopustil se tak zločinu poškození pověsti obchodní společnosti. Podle zprávy Sin-chua se C' Pej-ťia během soudu k obvinění přiznal.

Když pořad „Transparency“ 8. července zprávu o papírem plněných knedlících odvysílal a zahraniční média ji rozšířila, světová pozornost se znovu obrátila na otázku slabé bezpečnosti potravin v Číně. 16. července Peking zareagoval: úřady zprávu označily za falešnou a C' a jeho společníci byli zatčeni.

Zdá se ale, že mnoho lidí nadále věří, že zpráva v televizi byla pravdivá.

„Určitě je to pravda. Teď se používá dokonce i olej, který plave na hladině ve stokách. Věřím, že není nepravděpodobné, aby společnost vycpávala knedlíky kousky papíru,“ sdělila reportérovi jedna žena z Pekingu.

Další z místních se svěřil, že nepamatuje, aby úřady přiznaly, že je nějaká zpráva v čínské televizi zfalšovaná. „Ta zpráva o lepenkou plněných masových knedlících se dostala do zahraničí, že ano? Protože to mohlo poškodit pověst Číny, pekingské úřady tlačily na tu televizi. Proto pak úřady neměly na výběr a musely říct, že ta zpráva o knedlících byla falešná," domnívá se jeden z místních obyvatel a dodává: "Vážně netuším, co je dnes v Číně pravda.“

„Věřím, že je to pravda,“ svěřila se jedna žena z Pekingu a dodala: „Knedlíky plněné papírem se vyráběly kousek od místa, kde bydlím. Teď je někdo dost odvážný na to, aby řekl pravdu, ale skončí v tak trpké situaci. Kdo si troufne říkat pravdu v budoucnu?“