PTACI CHRIPKA V CR
Veterinář zabíjí kvočnu v obci Tisová po nálezu smrtelného viru H5N1 ve zdejším chovu (AP/SITA)

Národní referenční laboratoř dnes ráno oznámila, že v chovu drůbeže zemědělského družstva v obci Zálší byla nalezena infekce ptačí chřipky typu H5. V 9.45 laboratoř potvrdila, že se jedná o vysoce patogenní virus H5N1, který je přenosný na člověka.

ZOD Zálší se nachází v hospodářství obce Nořín poblíž Ústí nad Orlicí asi 4 km od Tisové, kde se ptačí chřipka objevila minulý týden. Nákaza byla nalezena při sledování chovů v desetikilometrovém pásmu dozoru kolem prvního výskytiště. Všech 28 000 brojlerů v Zálší a další u drobných chovatelů v Noříně budou utracena.

Kam pro informace?

I když  v současné době nebyl nikde v ČR zaznamenám přenos této chřipky na člověka a také ve světě došlo spíše k o ojedinělému přenosu viru na člověka, odborníci situaci nechtějí podcenit. Vláda svým usnesením už z konce minulého roku schválila Pandemický plán ČR pro případ pandemie chřipky vyvolané novou variantou chřipkového viru. Odpovědi  na nejčastější otázky se mohou lidé dozvědět na stránkách Státní veterinární správy popř. si mohou přímo volat na bezplatnou telefonní linku, poskytující informace k ptačí chřipce na čísle 800 100 415, kterou zřídilo Ministerstvo zemědělství.

O předešlém výskytu ptačí chřipky v ČR čtěte zde.

zdroj: Státní veterinární správa ČR