27. května 2006 poslali provinční funkcionáři S'-čchuanu ozbrojené síly proti skupině více než tisíce Tibeťanů, kteří protestovali proti těžbě nerostů na svaté hoře Ja-la.

Místní obyvatel vysvětlil, že vláda svévolně prodala horu společnosti pro těžbu olova a zinku. Když se protestující shromáždili před kancelářemi firmy, jež horu koupila, byli zbiti a rozehnáni ozbrojenou policií. Přinejmenším deset Tibeťanů bylo při útoku zraněno a dvacet lidí, včetně kmenových vůdců, bylo zatčeno.

"Povolali na místo mnoho ozbrojených jednotek," říká jeden z místních, který byl svědkem události. "Vyběhli a bez udání důvodu ty protestující bezohledně zbili. Hodně těch, co protestovali, bylo zraněno a hospitalizováno. Jednomu museli nasadit dýchací přístroj."

Podle místního občana si strážníci veřejné bezpečnosti a ozbrojené policie zabrali místní školu jako velitelství, takže děti se už sedm dní nemají kam chodit učit. Strážníci byli posláni také na prohlídky do bytů protestujících, kde ničili soukromý majetek a zatkli asi dvanáct lidí. Dvanáct kmenových vůdců, kteří se setkali s členy provinčního stranického výboru, aby probrali zachování svaté hory, bylo údajně zatčeno také.

Ozbrojení lidé z veřejné bezpečnosti a policie prý hlídkují v oblasti, aby zabránili dalším protestům, avšak Tibeťané silně věří, že hora Ja-la je svatá a nesmí se narušit. Jedna tibetská žena vysvětlila, že těžba nejen zničí životní prostředí, ale také zabrání návštěvám turistů. "Do našeho městečka poslali spoustu vojáků," řekla. "Náš místodržící a soudce odstoupili. Lidé se příliš bojí promluvit, když na ně míří zbraně. Protestování nemá smysl. Lidé říkají, že podnikání v těžařství má velkou podporu z Pekingu."

Tato žena uvádí, že Tibeťané dřív sabotovali jiné těžební místo, aby zabránili drancování této svaté hory. Podle Reuters protestující zničili přes dvacet bytů a více než deset policejních a vládních aut. Neidentifikované zdroje uvádějí, že bylo několik Tibeťanů zabito, avšak zdroje Velké Epochy o žádných úmrtích neslyšely.

Reportéři Velké Epochy se spojili s okresním úřadem vlády v Pa-mej, kde úředníci prohlásili, že o  události nic nevědí. Policejní stanice Pa-mej a stranický výbor v S'-čchuanu na výzvu ohledně této zprávy neodpověděly.

Okres Pa-mej se nachází na Čchingchajsko-tibetské náhorní plošině v západním S'-čchuanu a je oblíbeným cílem turistů. Přes devadesát procent obyvatel jsou Tibeťané, jejich živobytí závisí na zemědělství.